Trafik davası nedeniyle yolların başı bitiyor, bir zanlı ise kefaletle serbest bırakılacak

EnguLizyoN

New member
Bölge meclis üyeleri, Olomouc Bölgesi Karayolu İdaresi müdürü David Štěpánek’i, ulaşım inşaatlarına ilişkin sözleşmeleri etkilemekle suçlandığı için görevden aldı.


Ayrıca suçlanan Olomouc bölge yardımcısı ve Přerov meclis üyesi Michal Zácha da 30 Kasım’a kadar görevine son verecek. Politikacı, hakkındaki iddianamenin ardından ve gözaltından serbest bırakıldıktan hemen sonra istifasını sunmuş, ancak kamu görevinden ayrılışını iki hafta ertelemişti.


Bölgesel yol sözleşmeleri davasında suçlananlar arasında tek aktif politikacı olan Zácha, pozisyonlardan yalnızca Přerov temsilcisinin görevini elinde tuttu. Yerel muhalefet bu kararı eleştiriyor, Zácha’nın istifasına kadar üyesi olduğu Přerov ODS’nin temsilcileri bu durumu bu hafta tartışacak.


Přerov muhalefeti bu durumu 4 Aralık’ta yapılacak bir sonraki konsey toplantısında çözmek istiyor. Pazartesi günü Together for Přerov’un temsilcisi Jan Horký, “Bay Zácha’nın temsilcilik görevini sürdürmesinin, ona güvenen seçmenlerle alay konusu olduğuna inanıyoruz – ancak o, bu güvenini tamamen kaybetti.” dedi.


Horký, “Konseyin Aralık ayındaki toplantısında sadece Bay Zácha ile ilgilenmeyeceğiz, aynı zamanda Bay Zácha’nın son beş yıldaki görev süresi boyunca önemli şehir sözleşmelerinin kontrolünü Kontrol Komitesine vermek istiyoruz” diye ekledi.


Ulaştırma alanındaki kamu ihalelerinin verilmesi, iki yıl önce, o zamanki ANO milletvekilleri başkanı Jaroslav Faltınek’in not defterinden gelen ve yolsuzluk şüphelerini uyandıran bilgilerin yayınlandığı bölgenin mevcut liderliği tarafından ele alınmıştı. ödüllendirme.


Bu nedenle valilik, 2021 yılında bölgesel yol idaresine adli denetim yaptırdı. Denetim, bölgede ČSSD ve KSČM koalisyonunun kurulduğu 2015-2020 yıllarını ve ardından ODS ve ČSSD ile ANO’yu kapsıyordu. 2020’de seçimlerin ardından Korsanlar, STAN ve Müttefiklerden oluşan bir koalisyon kuruldu; Olomouc bölgesi ve ODS için bir koalisyon. Denetim sonuçları kamuya açıklanmasa da iki yıl önce suç duyurusunda bulunulmuştu.


SSOK, taşımacılık alanında her yıl yüz milyonlarca kron değerinde sözleşmeler düzenleyen bölgesel bir kuruluştur.


On üç sanıkPolis olayla ilgili olarak, çoğunun organize suç örgütü yararına suç işlediği iddia edilen 13 kişi hakkında soruşturma başlattı. Sanıklar arasında mahkemenin gözaltına gönderdiği işadamı ve ODS bölge konseyi üyesi Robert Knobloch da yer alıyor. Savcılar geçen hafta yalnızca bir gözaltı talebinde bulundu.


Denik N’ye göre, gözaltına alınanlar arasında Olomouc Bölgesi Yol İdaresi müdürü David Štěpánek, eski müdür Petr Foltınk ve bölgesel karayolu idaresinden iki işçi daha vardı. Sanıklar arasında inşaat şirketlerinin önde gelen dört temsilcisi de yer alıyor.


Olomouc valisi Josef Suchánek’e göre koalisyon temsilcileri, bölge konseyinin Štěpánek’i görevinden alması konusunda zaten anlaşmışlardı. Suchánek, “Daha sonra uygun bir halefi seçeceğiz” dedi.


2020 seçimlerinden ortaya çıkan Korsanlar, STAN, Müttefikler-Olomouc Bölgesi Koalisyonu ve ODS koalisyonunun temsilcileri, Zach’in vali olmasının ardından ulaşım, spor ve eğlenceden kimin sorumlu olacağını bulma görevine sahipler.


Organize Suçla Mücadele Ulusal Merkez Ofisi’nden (NCOZ) dedektifler, Olomouc bölge ofisine ve Přerov belediye binasına, inşaat şirketlerine, Olomouc Bölgesi Karayolu İdaresine ve sanığın evine müdahale etti.


Milyon kefaletMahkeme sözcüsü Petra Láníčková ČTK’ya verdiği demeçte, “Brno’daki belediye mahkemesi, suçlanan iş adamı ve Olomouc bölgesindeki ODS bölge konseyinin eski üyesi Robert Knobloch için bir milyon kronluk kefalet bedelini kabul etti.” Knobloch, Olomouc bölgesindeki ulaşım inşaatlarına ilişkin kamu sözleşmelerini yasa dışı olarak etkileme davasında sanıklardan biri. Brno Belediye Mahkemesi onu geçen hafta Çarşamba günü gözaltına gönderdi.


Savcılar, kaçma korkusu nedeniyle Knobloch’un gözaltına alınmasını önerdi, ancak Knobloch bir milyon kron kefalet ödeyebilir.


Sözcü, “Bugün nakit teminat yalnızca mahkemenin hesabına aktarılmıştır, mahkemenin nakit teminatı kabul etmesi dikkate alındığında daha sonra sanığın gözaltından serbest bırakılmasına karar verilecektir” dedi.


Sözcüye göre mahkeme yakın gelecekte kararını verecek ve ardından karar açıklanacak. Taraflar daha sonra kendisine karşı şikayette bulunma olanağına sahiptir. Eğer kimse bunu bildirmezse, Knobloch hafta sonunda velayetten ayrılacak.


Olomouc başsavcısı Radim Dragoun kefaletle serbest bırakılma olasılığı hakkında yorum yapmak istemedi. Dragoun, “Şu anda delil veya usule ilişkin durum hakkında daha fazla yorum yapmayacağız” dedi.


Knobloch’un savunma avukatı Vlastimil Němec, velayet duruşmasından bu yana müvekkile nasıl devam edecekleri konusunda yorum yapmak istemedi. Sadece kamuoyunun bilgisine ulaştığında hamlesini haklı çıkaracağını söyledi.


Deník N’ye göre Knobloch, tüm grup içinde nakliye sözleşmelerini etkilemeye dahil olan kilit bir kişiydi. Elli dört yaşındaki işadamı ve lobici, uzun süredir ODS’nin sponsoruydu ve ticaret siciline göre, çok sayıda şirketin sahibi veya ortak sahibi ve aynı zamanda ortak sahibi. Trumf Alışveriş Merkezi, D1’deki Devět křížů restoranı ve Přerov’daki U Madony konukevi.


Deník N’ye göre, ana aktörler üçlüsü, o zamanki inşaat şirketi Porr’un yöneticisi olan Roman Láčík tarafından tamamlanıyor; iddiaya göre, yüklenici olan inşaat sözleşmelerini seçme ve alma konusundaki organize yöntem sayesinde son iki yılda sözleşmeleri etkilemekten kâr elde etti. Olomouc Bölgesi idi.


Sanığın yol açtığı iddia edilen zarar büyüktür ve yol emirlerinin hacmine bağlıdır. Savcılar henüz dosyayı yayınlamadı.


Sanık uzun yıllar hapis cezasıyla karşı karşıya; örneğin mahkeme, bir memurun yetkisini kötüye kullanmak veya rüşvet almak suçundan on iki yıla kadar hapis cezasına hükmedebiliyor. Organize suç örgütünün temsilcileri de aynı derecede yüksek bir cezayla karşı karşıya.