Ulaşım emirleri nedeniyle Vali Yardımcısı Zách ve Karayolu İdaresi Başkanı istifa etti

EnguLizyoN

New member
Hetman Josef Suchánek (STAN, Korsanlar ve STAN için seçildi), bölgesel koalisyonun olağanüstü toplantısının ardından öğleden sonra düzenlediği basın toplantısında Záhova’nın istifasını duyurdu. Sivil Demokratlar, Zácha’yı üyeliğini askıya almaya çağırdı.


“Bugün Bay Zácha’dan istifa mektubunu aldım. Bu onun artık ulaştırma ve spordan sorumlu milletvekili olmadığı anlamına geliyor. Koalisyon konseyi ayrıca Olomouc Bölgesi Karayolu İdaresi müdürü David Štěpánek’in görevden alınmasını da kabul etti ve onun olası halefini ben seçeceğim” dedi Suchánek.


“Artık eylemlerin garantör olmadan nasıl devam edeceği konusunda büyük bir kararlılığımız ve sorumluluğumuz var. Yol idaresinin işleyişi ve Olomouc Bölgesi Entegre Ulaşım Sistemi Koordinatörünün organizasyonu nasıl devam edecek, çünkü bunların hepsi Vekil Zácha’nın sorumlu olduğu konular.” diye ekledi vali.


Knobloch kaçma korkusu nedeniyle gözaltına alındıZacha serbest olarak yargılanıyor. Ancak bugün Brno’daki belediye mahkemesi, ODS’den sanık işadamı Robert Knobloch’u gözaltına aldı; savcı Robert Henzel bunu gazetecilere doğruladı. Suçlanan iş adamı ve ODS bölge konseyi üyesi, yıllar önce Olomouc Yurttaş Demokratları’nın da başkanıydı.


Savcılar kaçma korkusu nedeniyle tutuklanmasını önerdi ancak Knobloch bir milyon kronluk kefaletle serbest bırakabilir. Knobloch’un avukatı Vlastimil Němec’in tutukluluğa karşı şikayette bulunup bulunmayacağı konusunda gazetecilerin önünde yorum yapmak istemedi.


Polis Salı günü davayla ilgili olarak çoğu organize suç grubunun yararına suç işleyen 13 kişiyi suçladı.


Deník N’ye göre, bölgesel karayolu idaresinin eski müdürü Petr Foltınek ve diğer iki çalışanının yanı sıra inşaat şirketlerinin önde gelen dört temsilcisi de sanıklar listesinde yer alıyor.


Olomouc başsavcısı Radim Dragoun, “Sanıkların çoğunluğu, itham edildikleri suçu itiraf etti ve gözaltından serbest bırakıldı” dedi. Savcı yalnızca Knobloch’un velayetini önerdi.


Korsanlar koalisyonu, STAN, Olomouc bölgesi için Müttefikler-Koalisyonu ve 2020 seçimlerinden bu yana bölgeyi yöneten ODS’nin temsilcileri, Zách’ın vali olmasından sonra ulaşım ve eğitimden kimin sorumlu olacağını tartışmaya devam edecek.


Zácha yalnızca ulaşım altyapısına yapılan yatırımlardan değil, aynı zamanda entegre ulaşım sisteminin işletilmesinden de sorumluydu. “Bir çözümümüz var, onunla ne yapacağımızı biliyoruz ve hoş olmayan, çözümde olan bu etkinin ulaştırma alanındaki yatırım aksiyonlarının hızını etkilememesini sağlamaya çalışacağız” dedi. Suchánek.


Korsanlar Salı günü, bölge ofisinde ulaşım ve sporun ODS kapsamına girmeye devam edip etmeyeceğinin değerlendirilmesi gerektiğini duyurdu.


Pazartesi günü, Organize Suçla Mücadele Ulusal Merkez Ofisi’nden (NCOZ) dedektifler, yalnızca Olomouc bölge ofisine ve Zácha’nın boş meclis üyesi olarak bir ofisinin bulunduğu Přerov belediye binasına değil, aynı zamanda Yol İdaresi’ndeki inşaat şirketlerine de müdahale etti. Olomouc Bölgesinde ve sanığın evinde.


Polis 13 kişiyi suçladı. Bunların arasında politikacılar ve işadamları da var. Kamu ihalesi, kamu ihalesi ve açık artırmada menfaat sağlamak, kamu ihalesi yapılmasına ilişkin komplo kurmak, rüşvet kabul etmek, rüşvet, dolandırıcılık ve görevi kötüye kullanmak gibi suçlarla suçlanıyorlar. bir yetkilinin. Olomouc Başsavcısı Radim Dragoun, savcılara göre bu kişilerin suç faaliyetlerine organize bir suç örgütünün üyeleri olarak veya onun adına katıldıklarını söyledi.