Darul Uloom Deoband, öğrencilerden sakallarını tıraş etmemelerini ister; 4 mahalleyi ihraç eder | Meerut Haberleri

EnguLizyoN

New member

SAHARAPUR(YUKARI): İslami eğitim kurumu Darul Uloom Deoband, öğrencilerinden sakal kesmemelerini isteyen bir emir yayınladı.
Darul Uloom Deoband’ın eğitim bölümünün liderliği Mevlana Hüseyin Ahmed Pazartesi günü kurumda okuyan hiçbir öğrencinin sakalını tıraş etmemesi talimatını verdi.
Yaparsa okuldan atılır. Bunun dışında sakallarını kestikten sonra kuruma kabul için gelen öğrencilere herhangi bir giriş hakkı verilmeyecektir” denildi.
Enstitü kaynakları, 6 Şubat’ın başlarında dört öğrencinin sakallarını tıraş ettikleri için okuldan uzaklaştırıldığını söyledi.
Dediler Darul Uloom Deobandı üç yıl önce sakal kesmenin İslam’da ‘haram’ (kabul edilemez) olduğuna dair bir fetva yayınlamıştı.
Temas halinde, Mevlana Halid Raşit Farangi MahaliTüm Hindistan Müslüman Kişisel Hukuk Kurulu’nun kıdemli bir üyesi ve Lucknow’dan Shahar Qazi, PTI’ye şunları söyledi: “Rasuol Allah Muhammed’in her zaman sakalı vardı, bu nedenle sakal bırakmak İslam’da ‘Sünnettir’ (uygulama). Bir kere kaldırırsa, o zaman o kişi suçlu sayılır. Sakalın İslam’da başka bir anlamı vardır.”