Hapishane yerine şart. Yargıtay, belediye başkanının sübvansiyon dolandırıcılığından aldığı cezayı değiştirdi

EnguLizyoN

New member
Yüksek Mahkeme, sübvansiyon dolandırıcılığı ve Latzel'in Vápenná'daki villasının yeniden inşası sırasında Avrupa Birliği'nin mali çıkarlarına zarar vermekten dolayı Hannig'i üç yıl hapis cezasına çarptırdı ve dört yıl süreyle ertelendi. Ancak cezasını ciddi oranda artırdı, 300 bin kron ödemek zorunda kaldı.

“Belediye başkanı, özellikle villanın yeniden inşası için sağlanan ve sosyal açıdan dışlanmış ve Roman topluluklara hizmet sağlamak amacıyla kullanılacak bir sübvansiyon talep etti. Ancak, bina ya belirtilen saatte boştu ya da vatandaşları karşılama ya da konsey toplantıları gibi sadece tek seferlik etkinlikler yapılıyordu.” Yargıç Magda Mihulová gerekçesinde şöyle dedi.

“Kimse sanığı villayı kâr amacıyla kötüye kullanmakla suçlamadı, ancak iddianamenin özü bu değil” diye ekledi. En uç durumda, Hannig on yıla kadar hapis cezasıyla tehdit edildi, çünkü hesaplanan potansiyel zarar on milyon yüz bini aştı ve bu nedenle zaten büyük ölçekli zararın yasal sınırı dahilindeydi.

Yüksek Mahkeme, polis soruşturması da dahil olmak üzere davanın, diğer hususların yanı sıra, ilk derece mahkemesinin hatası nedeniyle on yıldır sürmekte olduğu gerçeğini dikkate almıştır. Ayrıca Hannig hakkında henüz dava açılmadı.

Mahkemeye göre, belediye başkanının yatırım projesi değerlendirme raporunda yeni sosyal hizmet ve faaliyetlere ilişkin yanlış bilgiler yazması, belediyenin projeyi iade etmek zorunda kalması riskini ortadan kaldırmak amacıyla ceza verilmesinde rol oynadı. sübvansiyon sağlandı. Bu onun haksız zenginleşmesine yol açacaktır.

“Tüm belediye başkanlarının kutusudur”

Vápenné'nin belediye başkanı karardan dolayı hayal kırıklığına uğradığını söyledi. “Mahkemenin kararını kabul ediyorum ama kendimi bununla özdeşleştiremiyorum, kendimi masum hissediyorum. Hiçbir şey çalmadım, hiçbir şeyi zimmete geçirmedim, benim açımdan maddi bir zarar olmadı, tüm fonlar hem devlete hem de Avrupa Birliği'ne iade edildi.” şeklinde yanıt vererek itirazda bulunmayı düşündüğünü söyledi. .

“Köyde onarılan ve artık pek çok kişinin kullandığı bir bina var. Bugünkü karar, başarısızlıkla sonuçlanabilecek projelere girişmek isteyen tüm belediye başkanlarının suratına atılan bir tokat niteliğinde. Ancak birisinin bunun için bu kadar büyük bir bedele katlanması – ve aslında hiçbir şey çalmadığı bir durumda – bu benim için anlaşılmaz ve kabul edilemez” diye ekledi.

Artık ailesi ve sevdikleriyle birlikte bundan sonra ne yapacağına karar vermek ve 21 yıldır sürdürdüğü belediye başkanlığı görevinden istifa etmek istiyor.

Kapanış konuşmasında orijinal beş yıllık hapis cezasında ısrar eden savcı Ondřej Frgal bile temyize başvurmayı reddetmiyor.

“Mahkeme kararını açıkladığında bunu değerlendireceğiz. Cezada önemli oranda indirim yapıldı, öte yandan para cezası verilmesi de doğru çünkü bunun sadece belediyeye yönelik de olsa maddi çıkar elde edilmeye çalışıldığı açıkça ortaya çıktı. Bu anlamda verilen ceza olumludur” diye özetledi.

Belediye villayı onardı ama yine de yardımları iade etmek zorunda kaldı

İlk derece mahkemesi, Hannig'in suçlu olmasına rağmen suçu Darmoděj derneğinden gelen hatalı ve yanıltıcı bilgilere dayanarak işlediğini, dolayısıyla sübvansiyonun verilmesine ilişkin koşulların karşılanmayacağını bilemeyeceğini belirtti. Ancak sübvansiyonun önceden belirlenen amaç dışında kullanılması nedeniyle asıl madde gerçekleşmiş oldu.

Savcılık Hannig'e karşı ilk kez 2019'da suçlamada bulundu ve dava temyiz mahkemeleri tarafından defalarca iade edildi. Halihazırda aralarında önemli farklılıklar bulunan toplam üç karar verildi.

Mahkeme bir zamanlar belediye başkanına 15.000 kron para cezası verip suçlamaların çoğundan beraat ettirmiş olsa da, geçen Ekim ayında yapılan yeniden duruşmada onu beş yıl hapis ve 60.000 kron para cezasına çarptırdı.

Dava, belediyenin Latzel'in villasının yeniden inşasını finanse etmek için kullandığı sübvansiyonla ilgilidir. Restorasyondan sonra Vápenná'nın en çekici yapılarından biridir. Ancak belediye, ödenek şartlarına uymayı ve binadaki sosyal hizmetlerin gerekli işleyişini sağlamayı başaramadı.

Sorun birbirine bağlı iki sübvansiyon projesiyle bağlantılı olarak ortaya çıktı. İlk yatırım kapsamında villanın on milyon krona yeniden inşa edilmesi ve sosyal hizmetlerin merkezi haline getirilmesi planlanıyordu. İkinci projenin sosyal olarak dışlanmış insanların yararına onu yeniden canlandırması gerekiyordu.

Ancak kar amacı gütmeyen Darmoděj örgütünün çalışanları, yeniden yapılanmada gecikme olduğu için onarılan villada sosyal hizmet sağlamadı, ancak farklı bir zamanda ve başka bir yerde hizmet verdi. Köy yönetimi ve toplumsal dışlanmışlarla çalışan kar amacı gütmeyen kuruluş, kimin suçlanacağı konusunda birbirlerini suçladı.

Sonunda belediye, 2015 yılında yeniden inşanın tamamlanmasına ve binanın onaylanmasına rağmen binanın onarımı için verdiği on milyon dolarlık sübvansiyonu iade etmek zorunda kaldı.