Hasar gören kiliseyi kurtarırlar. Dernek başkanı, bunun sosyalizmin bir anıtı olmaması gerektiğini söylüyor

EnguLizyoN

New member
Adımdaki dernek bağa bir bağlantıdır. Gümrük için ne kadar ödediniz?
Tapınağın ve hac yerinin maddi ve manevi korunması. Neredeyse bin yıldır kendini bu tarihe adayan Jana Krejov'un muazzam bilgisine dayanıyorum. İlk kez 1500 yılı civarında bahsediliyor ve on kişiden dokuzu hac kasabasından bahsediyor. Geleneklerden biri de buna uymaktır. Yıkım sadece elli yıl kadar sürdü. Bina kilisenin görünüşünü değiştirmeye çalışıyor, sosyalizmin, dolayısıyla insan barbarlığının bir anıtı olarak inşa edilmedi. Başka hiçbir yerde bulunmadığı gerçeğiyle duvarların lekelenmesini ve sıçramasını beklemeyeceğiz. Orijinal dekorasyonu ve tahribatın görsel izlerini kurtarmanın bir yolunu bulmaya çalışalım.

Kilisede alfabeyle kazınmış ve boyanmış yazıların boyanmaması yönündeki itirazlara itirazınız var mı?
Kendi kendine kredi. Bu anıt parçalanacak. Onarıcı bir ölümüm var, pamuklu çelenk çatladı, yirmi yıl içinde her şey parçalanacak. Bir şey düştüğünde hemen burada kapatılması gerekecek, peki sonra ne olacak? Girişin üstünde Aere piorum yazısı var, bu da kilisenin iyi insanların koleksiyonundan inşa edildiği anlamına geliyor. Bunun üzerine inşa etmek istiyorum. Buraya gelecek olanlar bize yazsınlar. İçinde çok fazla tanrısallık yok ama kişisel olarak benim için avcının avcıyla buluştuğu, Tanrının, kültürün, mimarinin, sanatın, kısacası bize şarkı söyleten şeyin olduğu bir yer olmalı.

On milyonlarca krondan bahsedelim. Beni bulabilir misin?
Benim için bu açık. Muhtemelen yarı deliyim çünkü başka kimse böyle bir şey yapamaz. Ama kiliseden yazılı bir mali enjeksiyon aldığımızı söylemeliyim. Bunu bozmak istemiyorum ama çok büyük bir yardım.

Kilise resmi bir anıttır. Bana yardımcı olacak mı?
Görelim. Pek çok insanla tanıştım, bundan ulusal bir kültür anıtı yaratmamak elde değil. Urit hak kazanacaktı. Ancak toplumun buna uygun olmayan büyük bir kısmı gerekli olacaktır. Bu da derneği tutuklayacak. Her an ellerini bağlayabilirdi. Birisinin çok zaman ayırması gerekir, boş zamanımın çoğunu burada yavaş yavaş ve istikrarlı bir şekilde geçiriyorum. Çok eğlendim ama o zaman muhtemelen tüm hayatımı bu şehir için çalışarak geçirmek zorunda kalacaktım.

İşin kapsamına gelince, bu bir sorun olmaz, değil mi?
Burada ikisinin nerede olduğunu bilmiyorsun. Bir yıl önce oturduğumuz odada depo vardı. Neye ihtiyacımız olduğunu bulduk, boyadık ve aynı zamanda sunağın diğer tarafındaki piaristlerin takıldığı kutsal alanı da boyadık. Bay Krejov onların kalıntılarını Brno'nun Anthropos eyaletindeki bir mezarlıkta keşfetti, biz de hemen bunun için zemini kazmak istedik.

İnşaatın en büyük sorunu nedir?
Birincisi tavan, 19. yüzyıldan beri, belki de ilk cumhuriyetten beri görülmemiş. Daha sonra binlerce yıl sürdü. Sade tuğlalardan yapılmış, şehirde küçük bir gölet kazdıkları için tuğlalarda çok fazla ateş var. Rus göletini bir teknikle yok ettiler. Belediye onarım konusunda tasarımcıya başvurdu ama sonra covid geldi. Tüm hızıyla devam ediyor. Kriptolar çökmeye başladı, toplamda beş tane vardı, biri çatının altında çok büyüktü. 1957 yılında bir ara Naimi askerleri tarafından kaldırılmış, o dönemde kilise temizlenmiş. 1990'larda kasası yeniden betonla kaplandı.

Ayrıca kilisenin yakınında, ambit kalıntılarının görülebildiği bir yer var…
2012 yılında ortam duvarı onarılırken, ortamın (genellikle tonozlu bir koridordan oluşan, geniş avluya açılan kemerli bir kapak, not editörü) tamamlanması tartışılmıştı. Sorun kilisenin askeri bir bölgede bulunmasıydı. 2016'dan bu yana çanta kaldırıldı ve birdenbire her türlü ulusal ya da genel inisiyatifin, işleri ileriye taşıma ihtimali ortaya çıktı.

Libav yakınlarındaki Star Voda kasabasına Dernek Hac Ziyareti

• Şirket altısı rahip olmak üzere on iki kişiden oluşuyor.
  • Bu çarşamba kendisini resmi olarak Star Vod'a tanıtacak. Az önce köylü koruyucu azizin sumosunu ortaya çıkardı. Isidore, St. Notburgy ve St. Vendelna.
  • Kiliseye iade edilen ilk ve şu ana kadar korunmuş tek eşyadır.
  • Kilise saat 10.00'da başlayacak ve ayinler her ayın ilk Cumartesi günü saat 16.00'da gerçekleştirilecek. Kutlama böylece hac sezonunun resmi açılışı olacak.

Şapeller ortamın bir parçasıydı. Bunları iade etmeyi düşünüyor musun?
Nam pnm öyle. Burada hiçbir karışıklık yok, bir hac yerine gidiyorum. İlk etapta mini kafe, merdiven ve şapele ihtiyaç olacak. Ama yıpratıcı bir şey bilmiyoruz, 1996'daki böyle bir çalışma bunu tamamen kapsıyor. O dönemde kilisenin bulunduğu yere bir pastoral ev yapılması bile tartışılmıştı. Ama bence buna bir hayat yetmez. İngiliz parkına yakın bir alan yaratmak için buradaki yolu orijinaline kavuşturacağımıza dair bir hayalim var. Bugün hala görülebiliyorlar, hacı kalabalıkları onları kovalıyordu.

Bu hac yeri ne kadar ünlüydü?
Kayıtlardan 24 bin hacının olduğu anlaşılıyor, sezon mayıs ayından eylül ayına kadar sürüyordu. Bugün muhtemelen bunu hayal edemiyoruz ama muhtemelen 18. ve 19. yüzyılın ortalarında Moravya'nın en çok ziyaret edilen hac kasabasıydı.

İnsanlar buraya gerçekte nereden geldiler?
Her taraftan. Uniov, Olomouc, Krome'dan bir yolculuk iki gün sürüyor. Bayramımı kutladılar, bazı ibadet eşyaları (çarpıcı, gelişmiş ve yüce dindarlık için giyilen küçük şeyler, editörün notu) satın aldılar ve iki gün sonra geri döndüler. Ne kadar ileri geri! Burada aile ve konaklayacakları han düzenlenmiştir. Kısa bir süre önce bir Alman bana Pottt'lu annesi için yılın zirvesi olduğunu söyledi, buraya gidin. Tabii bu aynı zamanda tarımdaki o işe ara verilmesi anlamına da geliyordu. İnsanlar burada Allah'a yöneldi ve enerji ve dua burada kaldı.

Ne düşünüyorsun?
Şifa istediler, iyi bir şey istediler. Ezoterik görünmek istemem ama kilisenin dar görüşlü olduğunu düşünüyorum. Bahçeye çıktığınızda yirmi sekizde askeri kamp, daha sonra bahçenin arkasındaki tepede Dlosteleck kampı vardı. Bir zamanlar stel ayağa kalktı ve kilise yıkılacaktı.

Kiliseyle ilgilenen son kişi saat ikide kiliseydi…
Piarist 1922'de burada öldü, kadroları yoktu. Kilise, Olomouc başpiskoposluğunun mülküne taşındı ve 1946'ya kadar orada kaldı. Bu arada burada birkaç ay Kurtarıcı olarak çalıştı, ardından sekiz yıl Prag'lı bir Benediktin rahibesi olarak ve 1930'dan itibaren de kilisenin rahibi olarak çalıştı. Meryemana. Buradaki Piarist, Klter'le birlikte ortadaki daireye liderlik ediyordu.

Dağınıklığa ne oldu?
[1945'tekaçtıosıradadurumupekiyideğildiOnunlabirliktealtıbuçukkitapbasıldıKlüterdahasonrageçiciolarakonarıldıancakyineaskeribölgeyedüştüKiliseninyıldaenazbirkezhacibadetiiçinaçıkkalacağıvekiliseninkültürelbiranıtolarakkorunacağısözüverilmiştiamabugerçekleşmedi1969'daordumanastırısöktürdüvebasınçdalgalarınedeniyleşapellerinçevresidedüştü

Bu çok büyük bir patlama olsa gerek.
Daha önce Opava nehrini havaya uçuracak kadar büyük miktarda sondaj yapıyorlardı. O zamanki gezinin lideri ve kararlı bir komünist olan Bedich Paorek, hac kasabasından hoşlanmadı.

Libav yakınlarındaki hac kasabası Star Voda.

Kilise şimdi kutsallıktan arındırılmış mı?
Hiçbir zaman bu noktaya gelmedi. Aksi takdirde kilisenin kutsallığı birçok kez bozuldu, burada ne olduğunu görmeyelim. 90'lı yıllarda Nicmn bir köpekti. Normalde burada düğün yapılabilir, burada resmi nikah yapılmıyor.

Nisan ayının sonunda Jan Penka öldü, ancak onlarca yıl Stará Voda'nın izcileriyle birlikte kaldı. Onu nereye götürdü?
İzciler dışarıda çatıyı kesiyorlardı. Sadece metal olmayanlardan değil, aynı zamanda metallerden de. Ve uzunluğu kesin Pestoe Honza Penek yola çıktı, umarım devam eder ve bu şekilde anlaştık. Dernek kurulduğu anda Lubavia derneği ve izci, onlardan bir şeyler almak istediğimize dair bize şüpheyle baktılar. Özellikle iç mekanı bir araya getirmek istiyoruz, bu yüzden 90'ların fikirlerini takip edip arel ile ilgili genel bir konsept oluşturmak istiyorum. Honzo Penek buraya ağırlıklı olarak gençleri getirdi, yine çocukları buraya getirecekler. Onun en büyük gururu, Olomouc, Velkho Tnec ve cumhuriyetin her köşesinden ve dünyanın her yerinden gelen insanların unutmaması için Stará Voda hakkında bir mesaj göndermiş olmasıdır.

Star Voda'nın yakalamanın sınırına ulaşması tehlikesi var mıydı?
Muhtemelen hayır ama askeri bölge dışında burada normal yaşamın eksik olduğu doğru. Kilisenin her hafta sonu açık olması sayesinde burada köy olmamasına rağmen insanlar buraya akın ediyor. Kilisenin on kilometre yarıçapındaki tek kilise, cumartesi günleri sabah 10'dan ve pazar günleri sabah 11'den akşam 6'ya kadar tüm hafta sonu açık olan tek kilisedir. Şehir için çalışmaya değer.

Bunu kilisenin restorasyonuna yönelik ilk adım olarak mı görüyorsunuz?
Urite. Seni alamadığım için bile etleri döküldü, çünkü yıllardır burada kimse çocuk olmadı. Kazanın oluğundan suyun aktığını görünce tesadüfen içtim. Oradan tüm köşe suya battı ve bu yıl bir parça düştü. İnsanlar buraya geldiğinde bu evin neye ihtiyacı olduğunu görecekler.

Şehrin böyle bir içeceğe ihtiyacı var mı ki dünün çağrışımı burada uygulanıyor?
Aralık. Şu ana kadar iç mekanda herhangi bir değişiklik yapılmadı, restorasyonu tamamlanmadı. Dışarıda olup bitenler en basit dedikodulardan ibaret. Yeşil alan yoktu, bu konuda Honza Penka'nın çalışmalarını takip etmek istiyoruz. Geçen yıl belediyeyle birlikte son metali kestik. Nco u toparlanmayla dolu, bahçe yeniden yeşerecek. Tarihsel olarak Krom'da minyatür bir Kvtn bahçesi vardı. Star Vod'da tam bir durgun su kasabası!

Haritalar © SHOCart ve OpenStreetMap'in yazarı tarafından sağlanmaktadır. SHOCart şirketi, turist ve bisiklet haritaları ve atlaslarının geleneksel bir yayıncısıdır. şeyler www.shocart.cz