HHC satış yasağı, otomatlardaki teklifi sınırlamadı. Ancak müşterilere başka ürünler de sunuyor

EnguLizyoN

New member
Yeni sunulan ürünler yasaklı maddeler listesinde yer almıyor. Ancak uzmanlar bunun aynı veya benzer etkilere sahip olduğu konusunda uyarıyor. HHC satışları devletin hijyen istasyonu adına kontrol edildi.

Mart ayında bölgede Hijyen 144 hedefli denetim gerçekleştirdi. “Kozmetik, elektronik sigara, sigara içilmeye yönelik bitkisel ürünler gibi kamu sağlığı otoritelerinin denetimindeki ürünlere odaklandılar. Olomouc Bölgesi Bölgesel Hijyen İstasyonu sözcüsü Markéta Koutná, elektronik sigara ve tütün mağazaları, e-mağazalar, internet pazar yerleri, reklam sunucuları, alışveriş merkezlerinin çeşitli yerlerinde bulunan otomatlar, oyun salonları ve kamusal alanlar kontrol edildi” dedi.

Hijyen duyurusuna göre müfettişler yalnızca dört satıcıda HHC içeriği beyan edilen ürünler keşfetti. Koutná, “Bulguları soruşturma için derhal polise ilettik, çünkü bu bir suç işlendiğine dair şüphedir” dedi ve yasaklı maddelere odaklanan kontrollerin devam edeceğini de sözlerine ekledi.

“Koleksiyon eşyaları” esrardan daha güçlü

iDNES.cz editörleri, yasağın duyurulmasından sonra faaliyette kalan Olomouc, Přerov ve Prostějov'daki fiziksel mağazalarda ve satış makinelerinde teklifin haritasını çıkardı.

Çoğu zaman bunlar HHC-P, HHCPO, CBD, H4CBD veya CBG9 maddelerini içeren ürünlerdir. Bazı satıcılar ayrıca yasal standardın altında konsantrasyona sahip THC ürünleri de sunmaktadır.

Aslında Prag'daki Kimya ve Teknoloji Üniversitesi'nin MF DNES için yaptığı bir analize göre, HHC-P esrardan otuz kat daha güçlü olabiliyor. Yasaklı maddeler listesine dahil edilmesiyle ilgili birçok tartışmaya konu olan kratom'u otomatlardan da satın alabilirsiniz.

Ancak Sağlık Bakanlığı sonuçta HHC, HHC-O ve THCP maddelerinin konu edildiği aynı yasak teklifine bunu eklemedi. Sunulan ürünler ayrıca koleksiyon öğeleri veya teknik veya laboratuvar kullanımına yönelik ürünler olarak da anılır.

“HHC'li ürünler çok hızlı bir şekilde, yaklaşık bir veya iki hafta içinde, farklı isimlerdeki ürünlerin yerini aldı. Orijinal HHC'ye çok benziyorlar, ancak farklı bir kimyasal formüle sahipler, örneğin değiştirilme ve üretilme şekilleri farklı.” Olomouc bölgesi müdür yardımcısı ve Podané ruce bağımlılık hizmetleri başkanı David Bezdomnikov dedi.

Bezdomnikov, “Tipolojik olarak bunların çok benzer etkiye sahip maddeler olması gerekir, ancak bunların ne tür ürünler olduğunu bulmakta da büyük sorunumuz var” dedi.

Ona göre, bu ürünleri kullananlar maddeyi denemek zorunda kalıyor ve ancak o zaman maddenin etkilerinin ve yoğunluğunun ne olduğunu öğrenecekler ve hatta hoş olmayan bir deneyim yaşama riskini bile göze alabilecekler.

“Örneğin, çok tartışılan sakızlı ayılarda gözlemleyebildiğimiz gibi, temelde tavsiye edilen bir dozajın olmadığı hala doğru. Maddelerin nasıl konsantre edildiğine, nasıl kullanılması gerektiğine karar verilmiyor, satılan malın kalitesini kimse kontrol etmiyor. Örneğin bazı ürünlerde küf oluşuyor” diye ekledi Bezdomnikov.

“Yasaklar genç başvuru sahiplerinin ilgisini çekebilir”

Bezdomnikov, gençlerin ve ergenlik çağındaki gençlerin sıklıkla sentetik kanabinoid ve benzeri maddeler içeren maddelerle deneyler yaptıklarına ve kendilerini maruz bıraktıkları risklerin çoğu zaman farkında olmadıklarına dikkat çekti.

“Konuyu tamamen tabu veya yasak haline getirmemek iyi bir şey çünkü daha çok ilgi çekici bir aktivite haline gelecektir. Bağımlılık uzmanı, maddeleri başka herhangi bir şeyle, örneğin alkolle birleştirmemek, doğrulanmamış kaynaklardan gelen herhangi bir ürünü denememek önemlidir” dedi.

“Deney yapmam gerekirse asla yalnız başıma ve yalnızca güvenli bir ortamda, o anda hiçbir şey almamış birinin bulunduğu ve bir şeyler ters giderse yardım çağıracak birinin olduğu bir yerde” tavsiyesinde bulundu.

Aynı zamanda ona göre, bu maddelerin bulunabilirliğini 18 yaşın altındaki kişilerin erişemeyeceği şekilde düzenlemek gerekiyor. MF DNES'in makinelerde görüştüğü bazı müşteriler yasağın aşırı olduğunu düşünüyor ve yeni ürünlere şans veriyor.

“Neden bu konuda böyle bir sahnenin yapıldığını anlamıyorum. Herkes çocukların aldığını söylüyor ama benim böyle bir şeyden haberim yok. Birisi bana bunun böyle olduğunu gösterirse, o zaman bu muhtemelen doğru değildir, ancak burada alışveriş yapanların çoğunlukla yetişkinler olduğunu düşünüyorum” dedi Prostejov'daki Zlatá brána alışveriş merkezindeki otomattaki adını açıklamak istemeyen bir müşteri .

“Bu onların seçimi. Burada elde ettiğiniz şey insanı rahatsız edecek bir şey değil, rahatlamadır. Başka bir yerde çok daha kötü şeylerle karşılaşabilecekken bunun yasaklanması gerektiğini düşünmüyorum” diyor.

Otuzlu yaşlarındaki bir adam, Prostějov'da alışveriş yapmak için ikamet ettiği yerden onlarca kilometre uzağa gidip gelmekten çekinmiyor. Přerov'daki bazı alışveriş merkezlerinde otomat makinelerinin, Prostějov'un esrar ürünleri ve bağımlılık yapıcı maddelerin satışına karşı harekete geçmeye karar veren ilk şehir olduğu bildirildi.

Prostějov'un yönetimi, özel mülk ve alışveriş merkezi sahipleriyle müzakere etti ve onları, satış otomatları ve özel mağazalar işleten kiracıların sözleşmelerini feshetmeye ikna etmeye çalıştı.

Kaldıkları yerde şehir temsilcileri en azından durumu izlemeye devam ediyor. Prostějov'un sözcüsü Jana Gáborová'ya göre, yerel polis şu anda yasaklı maddelerin varlığını kontrol etti ve bunların satış makinelerinde bulunmadığını tespit etti.