Rbi: Eski RBI Başkanı Subbarao: ABD ve Avrupa bankacılık krizinin Hindistan’daki etkisi sınırlı, ‘finansal sistemimiz güvende’

PiKe

New member
Rbi: Eski RBI Başkanı Subbarao: ABD ve Avrupa bankacılık krizinin Hindistan’daki etkisi sınırlı, ‘finansal sistemimiz güvende’


HİDERABAD: Hindistan’da Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da devam eden bankacılık krizinden zincirleme bir etki şansı oldukça sınırlı çünkü bankalarımız ve finansal sistemimiz güvende, eski Hindistan Merkez Bankası (RBI) Vali Duvvuri Subbarao Cumartesi günü burada söyledi.
“Bankalarımızın bireysel mevduat tabanı oldukça çeşitlidir. Kredi kalitesi iyidir. Yeterli likidite var. Özellikle bankalarımızın bir başka emniyet tamponu olan SLR (yasal likidite oranı) şartı vardır. Dikkatli ve uyanık olmalıyız, ancak 2008-2009 küresel mali krizinde olduğu gibi bir domino etkisi yaratma şansı oldukça sınırlı” dedi.
Ayrıca, yabancı kurumsal yatırımcıların hisse senetleri ve tahvillerden para çekip 22 Mayıs ile 30 Ağustos 2013 arasında rupinin %15 oranında değer kaybetmesine neden olduğu ve RBI’yi zorladığı 2013’teki taper tantrumlarının tekrarlanma şansı görmediğini söyledi. şef olarak görev yaptığı süre boyunca faiz oranlarını% 1 artırmaya. Hindistan’daki azalma öfke nöbeti, ABD’li yatırımcıların Mayıs 2013’te Fed’in yakın gelecekte tahvil alımlarını azaltma duyurusuna tepki göstermesinin sonucuydu.
“Bugünkü durum, rupinin döviz kurunda çok fazla baskının oluştuğu 2013’teki durumdan çok farklı. Döviz rezervlerimiz oldukça sınırlıydı. Bütçe açığı yüksekti ama bugün durum farklı” dedi. G. Kumaraswamy Reddy‘nin otobiyografisi ‘Kamu hizmetinde bir yaşam’.
Rupinin aşağı yukarı izleme temelleri olduğunu ekledi. “Bütçe açığı kontrol altında. Cari açık, emniyet sınırlarını aşacağından endişeliydik ama şimdi bu yıl bile makul sınırlar içinde kalacağını düşünüyoruz. Son yıllarda yaşadığımızın biraz üzerinde. , ancak kesinlikle güvenli sınırlar içinde. Devasa döviz rezervlerimiz var, bu nedenle 2013’teki azalma krizi baskısının bugün tekrarlanmasının pek olası olmadığını düşünüyorum” dedi.