Siber hırsızlar hakimin karısını ₹13l| Haberler

EnguLizyoN

New member
ŞANS: Siber dolandırıcılar, bir yargıcın 50 yaşındaki karısını 13 bin Rs ile dolandırdı İndiranagar kredi kartı limitini arttırmaya çalışırken.
Şikayetçi, bu konuda FIR başvurusunda bulunarak, polise kredi kartının limitini artırmak istediğini bildirmiş ve bunun için internetten kendi özel bankasının yardım hattı numarasını aratmıştır.
Numarayı çevirdiğinde, banka temsilcisi kılığında bir dolandırıcı, kredi limitini artırmak için bir banka hesabına 15.000 Rupi havale etmesini istedi ve tutarın 25 Kasım’da iade edileceğine dair güvence verdi.
Şikayetçi, parayı geri alamayınca numarayı tekrar aradığını iddia etti. Dolandırıcı, ona bir bağlantı gönderdi ve banka hesabı bilgilerini isteyen bir form doldurmasını istedi.
“Paramı geri almadım ve 28 Kasım’da banka hesabımdan 13 bin Rs kredi çekildi” dedi.
müfettiş, Ranjeet Singh ilk bakışta dolandırıcının telefonunun uzaktan kumandasını ele geçirdiğini, hesap bilgilerini aldığını ve krediyi onayladığını söyledi.
“Bir FIR başvurusunda bulunduk. Dolandırıcıların yerini bulmak için çok çalışıyoruz” dedi.
Singh, dolandırıcıların bir müşteri hizmetleri yardım hattı numarası olduğunu iddia ederek numaralarını Google’a gönderdiğini söyledi.
Arayanlardan cep telefonlarına erişim sağlayan, banka bilgilerine ve OTP’lere erişim sağlayan bir uygulama indirmelerini istiyorlar.
“Kart numarası gibi banka bilgilerini paylaşmayınız, özgeçmiş, Bankamatik PIN kodu, banka şifreleri ve tek kullanımlık şifreler (OTP) herhangi bir koşulda herhangi biriyle telefon veya e-posta yoluyla. Genel bir uygulama olarak, hiçbir banka veya saygın şirket, müşterilerinden telefon veya e-posta yoluyla gizli bilgi istemez” dedi.