Yatırımcılar Zirvesi: Uttar Pradesh bakanları 17 ülkede tanıtım gezileri düzenledi | Haberler

EnguLizyoN

New member
ŞANS: UP’nin resmi duyurusundan bir gün sonra Küresel Yatırımcı Zirvesi 2023Çarşamba günü bunun için tanıtım gezileri düzenlemek için bir tatbikat başlatıldı.
Lok Bhavan’daki UP-GIS savaş odasında yoğun hazırlıklar yapılıyordu.
Taslağa göre, 9-19 Aralık tarihleri arasında gerçekleşmesi önerilen etkinliğe 17 ülkeden 19 şehir katılacak. Roadshow’lar eş zamanlı modda çalışır, bu da günde birden fazla roadshow’un gerçekleşeceği anlamına gelir.
Kaynaklar, programın Ocak etkinliğine ayrı ayrı yaklaşabilecek olan Başbakan Yogi Adityanath tarafından sözlü olarak onaylandığını söyledi. Ayrıca, vizeler ve diğer hususlar için gerekli evraklar, ortağın sektör dernekleri tarafından başlatılmıştır.
Hindistan Endüstrileri Konfederasyonu (CII) ve Hindistan Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu (FICCI), eyalete 10 lakh Rs’den fazla yatırım çekmeyi amaçlayan etkinliğe katıldı.
Programa göre Maliye Bakanı Suresh Khanna, 9-15 Aralık tarihleri arasında Londra, New York ve San Francisco’da tek başına seyahat edecek ve roadshow’lara liderlik edecek. Kabine Sanayi ve Altyapı Geliştirme Bakanı Nand Gopal Gupta ‘Nandi’ ve PWD Bakanı Jitin Prasada, Frankfurt, Brüksel ve Stockholm’de tanıtım gezileri düzenlemek için 9 ve 14 Aralık tarihleri arasında seyahat edecek.
Aynı tarihlerde, UP sözcüsü Vidhan Sabha ve eski endüstriyel kalkınma bakanı Satish Mahana, Toronto, Montreal ve Vancouver’da tanıtım gezileri düzenlemek için Kanada’ya gidecek. Aonla koltuğundan beş kez MLA olan Dharampal Singh ve Hayvancılık, Süt Ürünleri Geliştirme, Siyasi Emeklilik, Azınlık Refahı, İslami Vakıf ve Hac ve Sivil Koruma Kabine Bakanı katılacak. Kanada, ortak ülke olarak UP GIS 2023 desteğini genişletti. Dharampal Singh ayrıca 16 Aralık’ta Los Angeles’a gidecek.
Turizm Bakanı Jaiveer Singh, Teknik Eğitim, Tüketiciyi Koruma Bakanı, Ağırlıklar ve Ölçüler Bakanı Ashish Patel ile 9-16 Aralık tarihleri arasında Tokyo ve Seul’e seyahat edecekti. MSME Bakanı Rakesh Sachan, Dubai’deki roadshow’a liderlik edecek ve 11 Aralık’ta gideceği yere doğru yola çıkacak. Enerji Bakanı Arvind Kumar Sharma ve Bakan Jal Shakti Swatantra Dev Singh’in 13-16 Aralık tarihleri arasında Sidney ve Singapur Şehri’ne seyahat etmesi planlandı.
CM yardımcıları Brijesh Pathak ve Keshav Prasad Maurya, sırasıyla 13 ve 16 Aralık tarihlerinde farklı yönlerde seyahat ediyor. Pathak, Balıkçılık Bakanı Sanjay Nishad ile Sao Paulo ve Buenos Aires’e giderken Maurya, Bilgi İşlem Bakanı Yogendra Upadhaya ile Lahey ve Paris’i takip edecek.
CM’nin programı henüz kesinleşmemiş olsa da, Ocak ayındaki etkinliğe daha yakın bir yere seyahat edebilir. Kaynaklar, programının aynı zamanda Birlik Dışişleri Bakanlığı’nın güvenlik izinlerine tabi olduğunu söyledi.
Üst düzey yetkililer daha önce roadshow’ların hedeflediği odak sektörlerin elektronik imalatı, perakende, otomobiller, elektrikli araçlar, savunma, tekstil, tarımsal gıda işleme, kimya, ilaç, risk sermayedarları ve ulaşım olduğunu belirtmişti. Ayrıca takip edilecek hedef şirketlerin bir listesini hazırladılar.
Bu arada, yurt içi roadshow’lara Sanayi Departmanından üst düzey yetkililer önderlik edecek.