Yeraltının güzelliğini fotoğraflayan bir mağarabilimci, bazı yerlerin gizli kalması gerektiğini söylüyor

EnguLizyoN

New member
Artık deneyimli mağara bilimci, gençliğinden itibaren hobisini yavaş yavaş geliştirmeye başladı ve bir yeraltı macerasını deneyimlemek için tek bir fırsatı bile kaçırmadı.

“Bir kaleyi ya da harabeyi ziyarete gittiğimde en son ben giderdim ve her zaman bir çeşit bodruma giderdim. Jihlava yeraltına girdiğimde – zaten bir far ve atıştırmalıkla donatılmıştım – rehberde yaklaşık yirmi kişi vardı. Yine yan koridora girip tek başına yürüyen son kişi bendim,” diye anımsıyor Hruban.

Mağarabilimci ve fotoğrafçı Petr Hruban yeraltındaki fotoğraflarından oluşan bir sergide.

“Sonra bir ses duydum, tur rehberi ziyaretçilere parlayan bir koridor gösteriyordu. Ben diğer taraftan göründüm. Kaybolduğum konusunda yalan söyledim, rehber beni azarladı ve gitmeme izin vermedi. Onun önünden yürümek zorunda kaldım” diye ekliyor bir gülümsemeyle.

Hobisini geliştirmeye karar verdi ve Sovinec Çek Mağaracılık Derneği'nin temel örgütünün üyesi oldu. Uzun yıllar orada çalıştı ve Sovinci'deki mağaralarda yapılan birçok keşifte yer aldı.

“Daha sonra madencilik işlerine ilgim olduğu için bağımsız oldum. Jeseníky ve Olomouc'ta bisiklet sürmeye başladım. Muhtemelen Jeseník'e en çok bağlı olan benim” diye açıklıyor Hruban.

Sağlanan ışık fotoğraflara karar verir

Ayrıca yeraltı güzellikleri hakkında iki kitap yazdı: Olomouc yeraltı ve Zlatohorské yeraltı. Her ikisi de onun eşsiz fotoğraflarıyla tamamlanıyor; ikincisi de İngilizce, Almanca ve Lehçe'ye çevrildi ve ikinci, gözden geçirilmiş baskısı alındı.

“Şimdi Rožnov yeraltıyla ilgili üçüncü bir kitap hazırlıyorum ama bu birkaç yıl sürecek çünkü çok kapsamlı. Zaten haritasını çıkardım ve belgeledim, ancak kitabın hazırlanması çok fazla zaman ve çalışma gerektirecek” diye açıklıyor mağarabilimci.

Daha önce demir cevheri, demir dışı metaller veya grafitin çıkarıldığı madenleri arar. Her zaman filme çekim yapıyorlar ama karanlık bir alanda çekim yapmak, diğer yerlere göre daha fazla zaman gerektiriyor.

“Tek bir fotoğrafın çekilmesi yaklaşık otuz saniye sürüyor ancak hazırlık ve ışıklandırma daha fazla zaman alıyor. Öyle bir oyun ki denemekten keyif alıyorum. Aynı yere ait iki fotoğrafın aynı olması gerekmez; bu, onlara ne tür ışık verdiğinize bağlıdır. Orada nadiren insan oluyor, meslektaşlarımdan hiçbiri o kadar uzun süre hareket etmemeye dayanamıyor,” diye açıklıyor Hruban, genellikle tüm gününü, hatta bazen geceyi tünelde geçirdiğini ekliyor.

Heyecan verici hikayelerde hiçbir sıkıntısı yok

Bir grupla veya tek başına, sıklıkla ulaşılması zor veya az bilinen yerlere gider.

Prostejov hastanesinde hastabakıcı olarak çalışan Hruban, “Bazen fotoğrafın çekildiği yeri yayınlamak bile istemezsiniz çünkü birisi oraya girip güzelliği yok eder” diyor.

Yerel halk, yer altı araştırmalarından elde ettiği fotoğrafları ve deneyimlerini yalnızca sergiler aracılığıyla paylaşmıyor, aynı zamanda konferanslar da düzenliyor. Heyecan verici hikayelerden hiç eksik olmuyor; örneğin asırlık tünellerin gömülü kısımlarını nasıl aştığını, derinliği hakkında hiçbir fikrinin olmadığı sular altında kalan yerlerden nasıl geçtiğini veya yeterli oksijenin olmadığı bölgelere nasıl ulaştığını anlatıyor.

“Bazen tehlikeli bile oluyordu, bir yere tırmandık, yolumuza devam etmeye başladık ve birden kayalar üzerimize düştü. Bu yüzden yukarıda birisinin beni gözetlediğini düşünüyorum” diye bitiriyor mağarabilimci.