Apple CEO’su Tim Cook Pekin etkinliğinde Çin ile bağlarını vurguladı

PiKe

New member
Apple CEO’su Tim Cook Pekin etkinliğinde Çin ile bağlarını vurguladı

PEKİN: Apple Inc. CEO’su Tim Cook, Pekin ile Washington arasındaki gerilim yükselirken bile iPhone üreticisinin bölgeyle olan bağlarını kutlamak için yüksek profilli Çin Kalkınma Forumu’na katılmak üzere Çin’e döndü.
Cook, Cumartesi günü devlet destekli sergide teknoloji ve eğitim konulu bir podyum tartışmasında Apple ve Çin’in birlikte büyüdüğünü söyledi. Yapay zeka ve artırılmış gerçeklik alanındaki son gelişmeler göz önüne alındığında, şirketin teknolojinin kötüye kullanılması konusundaki endişelerini vurguladı.
Cook, “Bu, ikimizin de keyif aldığını düşündüğüm simbiyotik bir ilişki oldu,” dedi. Apple’ın Çin’deki kırsal eğitim programına yaptığı harcamayı 100 milyon yuan’a (15 milyon $) çıkarmayı planladığını söyleyen Apple, hızla değişen dünyada çocukların hem kodlama hem de eleştirel düşünme becerilerini geliştirmelerinin önemli olduğunu sözlerine ekledi.
İnovasyon sadece hızlanacak ve teknoloji üreticileri onları “doğru yol” olarak insanlığa karşı değil, insanlığa yardım etmek için kullanmalı dedi. “Bence bunu yapmak herhangi bir içerik oluşturucu için büyük bir sorumluluk.”
Cook, gezisinin başlarında şirketin perakende şefi Deirdre O’Brien ve diğer yöneticilerle Pekin’deki bir Apple mağazasında durdu.
Cook, Çin gezisi sırasında Çinli hükümet yetkilileriyle de bir araya geldi. Cook, Çin hükümeti ile karşılıklı yarar sağlayan bir ilişkiyi sürdürmeye çalıştığı için toplantılar ve etkinlikteki varlığı çok önemlidir. Apple, ürünlerinin büyük çoğunluğunu Çin’de üreterek yerel ekonomiyi canlandırıyor ve düzinelerce mağaza işletme, ürün satma ve birden çok çevrimiçi hizmet yürütme yeteneği de dahil olmak üzere Çin pazarına benzersiz erişime sahip.
Cook, yaklaşık on yıl önce Çin’de bir genişleme planladığından beri, Apple’ın ürünlerinin bölgede popülaritesi arttı. Şirket şimdi satışlarının yaklaşık %20’si için Büyük Çin’e güveniyor. iPhone liderliğindeki Cupertino, California merkezli şirket, 2015’ten bu yana her yıl Çin merkezli gelirinde 40 milyar dolardan fazla para topladı ve geçtiğimiz mali yılda Çin’de yaklaşık 75 milyar dolarlık satışa ulaştı.
Ancak, ilişki yıpranma belirtileri gösteriyor. Foxconn veya Hon Hai Precision Industry Co. tarafından demirlenen Apple’ın Çin’deki üretim varlığı, yirmi yılı aşkın süredir geniş ve sarsılmaz. Ancak şirket, son yıllarda ABD-Çin ticaret savaşı ve Covid’in neden olduğu fabrika kapanışları nedeniyle üretim sorunlarıyla karşı karşıya kaldı, 2022 MacBook Air gibi ürünlerin piyasaya sürülmesini geciktirdi ve iPhone 14 Pro tekliflerini kesti.
Ortaklık, Apple’ı Çin’in sansür ve veri depolama yasalarına uyumu nedeniyle evde de eleştirilere maruz bıraktı. Şirket, son yıllarda Pekin’in endişelerini gidermek için ürünlerinde, protestoları korkutmak için yaygın olarak görülen bir şekilde AirDrop dosya paylaşım özelliğini kısıtlamak gibi değişiklikler yaptı.
Apple’ın üretiminin bir kısmını Çin dışına taşımaya yönelik devam eden çabaları, bu yıl %5 oranında makul bir oranda büyümesi beklenen Çin ekonomisini daha da zorlayabilir. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping defalarca yüksek kaliteli üretimi artırmak istediğini söyledi.