Ariane 6'nın lansmanı: Yeni Avrupa roketinin ilk uçuşunu takip edin

PiKe

New member
Avrupa Uzay Ajansı, yeni ve güçlü bir roket olan Ariane 6'nın ilk fırlatılması için yaklaşık on yıl bekledi. Ancak artık yepyeni araç nihayet uçmaya hazır – ve her şey yolunda giderse, Avrupa ülkeleri bir kez daha son sınıra bağımsız erişime sahip olacak; bu, uzay araştırmaları ve kıtadaki ülke ve şirketlerin ekonomik hedefleri için çok önemli bir adım.

Ariane 6 ağır yük fırlatma aracının ilk uçuşu hakkında bilmeniz gereken her şeyi burada bulabilirsiniz.

Ariane 6 ne zaman çıkacak ve onu nasıl takip edebilirim?


Ariane 6'nın fırlatılması, 9 Temmuz Salı günü, Doğu saatiyle 15:00 ile 18:00 arasında, Fransız Guyanası'ndaki Kourou'daki Avrupa uzay limanından, saat 14:00'te başlayan fırlatma penceresinin başlangıcından bir saat sonra planlanıyor. ESA, fırlatma sahasındaki yağmurlu koşullardan bahsetti ancak roketin yakıt ikmalinin planlanan fırlatma saatinden yaklaşık iki saat önce tamamlandığını söyledi.

ESA, uçuşu Doğu saatiyle 14:30'dan itibaren YouTube'da canlı yayınlayacak.

Avrupa'nın neden kendi füzelerine ihtiyacı var?


Avrupa, Ariane 6'nın öncülü olan Ariane 5'in son kez uçtuğu 2023 yılından bu yana uzaya bağımsız erişime sahip değil. Bir başka küçük ESA roketi olan Vega-C, uçuş arızası nedeniyle 2022'den beri yere indirildi.

Geçmişte birçok Avrupa misyonu Rus Soyuz roketleriyle uçtu. Ancak Rusya'nın 2022'de Ukrayna'yı işgal etmesi ilişkilerde kopmaya neden oldu ve Avrupa'nın Rus fırlatıcılarını kullanmasına son verdi.

Aynı zamanda Avrupa'nın iklim izleme, navigasyon uyduları ve Ay, Mars ve diğer gezegenlerin keşfi de dahil olmak üzere uzay uçuşlarına olan ihtiyacı da istikrarlı bir şekilde arttı. Geçtiğimiz yıl, ajansın Earth Cloud Aerosol ve Radyasyon Gezgini, Galileo navigasyon sisteminin iki uydusu ve Euclid uzay teleskobu da dahil olmak üzere önemli ESA görevleri SpaceX roketleriyle uçtu. İki asteroidi ziyaret edecek ESA uzay aracı Hera'nın sonbaharda SpaceX tarafından fırlatılması planlanıyor.

Uluslararası ortaklara güvenmek yerine yurt içinde inşa edilecek bir roket, Avrupa misyonlarının (hem kurumsal hem de ticari) kendi şartlarına göre önceliklendirilmesini garanti edebilir.

Ariane 6'daki yenilikler neler?


Fransız havacılık şirketi ArianeGroup tarafından üretilen Ariane 6, geçmişi 1970'lere dayanan roket ailesinin en son modelidir.

Artık kullanımdan kaldırılan Ariane 5 ile karşılaştırıldığında Ariane 6, dört defaya kadar yeniden çalıştırılabilen bir motorla çalıştırılan üst kademe gibi çeşitli iyileştirmelere sahiptir. Bu, farklı irtifalardaki yörüngeleri gerektiren görevlerin tek bir roketle gerçekleştirilmesini mümkün kılıyor. Son destek aynı zamanda üst aşamayı yörüngeden çıkarmak için de kullanılabilir; burada büyüyen uzay çöpü kütlesine katkıda bulunmak yerine Dünya'nın atmosferinde yanacaktır.