Berlin dışında gizemli kökene sahip bir asteroitin parçaları bulundu

PiKe

New member
Bilim insanları 21 Ocak gece yarısından kısa bir süre sonra Berlin yakınlarına çarpan bir göktaşının parçalarını buldular. Bu, Dünya atmosferine girmeden kısa bir süre önce tespit edilen bir asteroitten gelen nadir bir bulgudur. Yakın geçmişte yaşanan bu tür olayların yalnızca birkaçı, gökbilimcilerin güneş sistemine düşen bir kayanın kökenini belirlemesine olanak tanıdı.

Parçaların erken analizi, aynı derecede nadir bir şeyi ortaya çıkardı. Göktaşı, bazı bilim adamlarının Merkür gezegeninin parçaları olabileceğine inandığı, kökeni bilinmeyen bir sınıf olan aubrittir. Bunlar o kadar nadir ki, geçen ayki olaydan önce Dünya'dan toplanan yaklaşık 70.000 meteorun yalnızca 80'ini oluşturuyorlardı.

Londra'daki Doğa Tarihi Müzesi'nde göktaşı uzmanı olan Sara Russell, “Bu gerçekten heyecan verici” dedi. “Çok çok az sayıda Aubrite var.”

Göktaşı (veya daha doğrusu göktaşı parçaları) haline gelen asteroit, ilk olarak Macar gökbilimci Krisztián Sárneczky tarafından Dünya atmosferine çarpmadan üç saat önce keşfedildi. Bir kamera ağı, Berlin dışındaki bir köy olan Ribbeck yakınlarında düşen 2024 BX1 kayasını takip etti. Tahminler taşın çok küçük, yani bir metreden daha kısa olduğunu öne sürüyor. Hala Avrupa'nın birçok yerindeki kameraların kaydettiği parlak bir flaş üretiyordu.


Kaliforniya'daki SETI Enstitüsü'nden gökbilimci Peter Jenniskens, göktaşı çarpması haberini duyar duymaz uçak bileti aldı.

“Bunu cumartesi öğleden sonra öğrendim” dedi. “Cumartesi akşamı geç saatlerde Berlin'e giden uçaktaydım.”

Newark'ta dokuz saatlik bir konaklama sırasında Dr. Jenniskens'e göktaşı parçalarının bulunabileceği bir yer bulmasını sağladık, böylece o ve yaklaşık iki düzine öğrenci ve gönüllü Pazartesi sabahı erken saatlerde indiğinde hemen parçaları aramaya başlayabildiler.

Günlerce Ribbeck çevresindeki tarlaları aradılar. “Hiçbir şey bulamadık” dedi.

Ancak 25 Ocak Perşembe günü, Polonyalı bir göktaşı avcısı ekibi, göktaşının ilk parçasını bulduklarını duyurdu. “Bize ne aramamız gerektiğini gösterebilirler” dedi Dr. Jenniskens. Göktaşları, atmosferden geçerken bekleneceği gibi siyah değil, karadaki kayalar gibi parlaktı.

Bu bilgilerle, bir üye olan Dr. Berlin Özgür Üniversitesi'nde Dominik Dieter adında bir öğrenci olan Jenniskens, yalnızca iki saat içinde Dünya'da yatan bir göktaşı keşfetti. Daha fazlası hızla keşfedildi.

“İnanılmazdı” dedi Dr. Jenniskens. “20'den fazla parça bulduk.”


Berlin'deki Doğa Tarihi Müzesi'ndeki araştırmacılar, parçalardaki mineralleri bir elektron mikroprobu kullanarak analiz etti. Bu, kayaların görünüşte aubrit olduğunu ortaya çıkardı. Bu tür meteorlar ilk kez takipli bir düşüşle toplanmıştı.

Adını ilk bulunduğu yerin yakınındaki Fransız kasabası Aubres'ten alan Aubrite'ın kaynağı, bileşiminin güneş sistemindeki bilinen diğer göktaşı kaynaklarıyla eşleşmemesi nedeniyle gizemli kalıyor. Bazı araştırmalar bunların Merkür gezegeninin parçaları olduğunu öne sürüyor, ancak tüm bilim adamları bu köken hikayesini desteklemiyor.

Eğer aubritler doğrudan Merkür'den gelseydi, 2024'te iç güneş sisteminde BX1 oluşmuş olacaktı. Ancak yolunun geriye doğru izlenmesi, asteroitin orijinal yörüngesinin çok daha uzakta, Dünya'nın yörüngesinin dışında olduğunu gösteriyor.

NASA'nın Johnson Uzay Merkezi'nden gezegen bilimci Marc Fries, “Dolayısıyla bu nesne bize doğrudan Merkür'den gelmiş olamaz” dedi.


Ancak aubritlerin uzun zaman önce Merkür'den Mars ve Jüpiter arasındaki asteroit kuşağına atılarak E tipi asteroitler adı verilen bir grup oluşturması mümkündür. BX1'in 2024'teki yörüngesi bu fikri tamamen dışlamıyor, ancak Dr. Fries şüpheci olmaya devam ediyor.

Kökenleri ne olursa olsun, 2024 BX1'in parçaları bilimsel açıdan büyüleyici olacak. “Eminim öncelik, bileşiminin ne olduğunu ve diğer meteorlarla nasıl karşılaştırıldığını bulmak olacaktır” dedi Dr. Russell.

Bu kadar küçük asteroitlerin Dünya atmosferine çarpmadan önce takip edilmesi, gezegenin asteroitlerden korunması açısından da kritik önem taşıyor. NASA'nın Yakın Dünya Nesneleri Araştırmaları Merkezi'nden Davide Farnocchia, uzaydan gelen daha küçük nesnelerin sürekli olarak tespit edilemediğini, ancak 2013 yılında Rusya üzerinde patlayan ve yüzlerce insanın yaralanmasına neden olan 65 metrelik Chelyabinsk meteoru gibi yerdeki insanlar için sorunlara neden olabileceğini söyledi. Uçuş yollarını önceden bilmek insanlara güvenliğe ulaşmaları için zaman verebilir.

“Eğer bir uyarı gönderebilseydiniz, kimse zarar görmezdi” dedi.