Czech Post, Olomouc'un merkezinde eski bir şubesi olan bir sarayı 130 milyona sattı

EnguLizyoN

New member
Horní náměstí'deki eski postane binası sekiz katlıdır ve 1.101 metrekarelik bir arsa içermektedir. Üst katlarda birden fazla daire bulunmaktadır.


“Satılan mülkte, alanın bir kısmı, hak ve yükümlülüklerin yeni sahibine devredildiği bir kira sözleşmesi şeklinde kiralanır. Şimdi, satın alma fiyatının kararlaştırılmasının ardından bir satın alma sözleşmesi imzalanacak ve emlak siciline bir depozito yatırılacak” dedi ČP'nin paylaşımlı hizmet bölümü müdürü Ondřej Škorpil.


Tesis tarihi merkezde yer aldığından, yeniden inşası için koruma görevlilerinin onayı gerekiyor. Belediye binası daha önce Horní náměstí'deki şubeyle ilgileniyordu, ancak belediye başkanı yardımcısı Otakar Štěpán Bačák'a (sPOLečné) göre ČP, Pošta Partner rejiminde bile orada bir şubeye sahip olmak istemiyordu, bu nedenle mülk ilgi çekici olmaktan çıktı şehire.


Belediye binası artık dikkatini Olomouc-Hejčín'deki Ladova Caddesi'ndeki, ČP'nin de elektronik açık artırmada satmak istediği geniş postane binasına odakladı. Yaklaşık 13 bin metrekarelik alanı kaplayan arsanın başlangıç fiyatı ise 119 milyon kron.


Binada bir postane ve depo faaliyet göstermektedir ve ČP, posta hizmetleri için kullanılmaya devam edecek olan tesisin bir kısmı için yeni sahibiyle bir kira sözleşmesi yapmak istemektedir. Şehir, 400 milyon kron tutarındaki yatırım kredisinin yarısını Ladova Caddesi'ndeki şubenin planlanan satın alınması ve yeniden inşası için kullanmak istiyor.


Sözcü Ivo Vysoudil'e göre ČP son aylarda ülkenin her yerinde gayrimenkul satıyor; bunun nedeni, şirketin ekonomisini dönüşümden önce istikrara kavuşturma çabası. Postane, tasarruf yapmak amacıyla geçen yılın ortasında 3.200 şubesinden 300'ünü kapattı ve 1.500 kişiyi işten çıkardı.


Olomouc geçen yılın haziran ayı sonunda yedi postaneyi kaybetti; bu da orijinal sayının yarısı kadardı. Belediye binası, hizmetlerin kullanılabilirliğindeki bozulma korkusuyla Horní náměstí ve Holice'nin yerel kesimindeki şubelerin iptalini kabul etmedi. Horní náměstí'deki postane sık sık ziyaret ediliyordu ve erişim engelsizdi.