“Girdaplar” ve uzay-zamanın fırtınaları

PiKe

New member
Bir kara deliğin içine çekilmenin nasıl bir his olduğunu merak ettiyseniz – bükülmüş, gerilmiş, kafası karışmış, mahkum edilmiş – Evrenimizin Çarpık Tarafı, Kara Deliklerden, Solucan Deliklerinden Geçen Odyssey’den daha kötüsünü yapabilirsiniz. Zamanın Yolculuğu ve Yerçekimi Dalgaları, California Teknoloji Enstitüsü’nden fizikçi Kip Thorne ve Orange, Kaliforniya’daki Chapman Üniversitesi’nde görsel sanatçı ve sanat bölümü başkanı Lia Halloran’ın ortaklaşa hazırladığı bir kitap projesi.

Dr. Thorne göreve etkileyici kimlik bilgileri katıyor. 2017 yılında, iki uzak kara deliğin çarpışmasından kaynaklanan uzay-zaman salınımlarını keşfeden Lazer Girişimölçer Yerçekimi Dalga Gözlemevi (LIGO) üzerine yaptığı çalışmayla Nobel Fizik Ödülü’nü aldı. Aynı zamanda “Interstellar” filminin baş yapımcısıydı. Körfez Bölgesi’nde sörf yaparak ve kaykay yaparak büyüyen Bayan Halloran, San Francisco’daki Exploratorium’da lise stajı yaptıktan sonra bilime takıntılı hale geldi.

Kitap Dr. Thorne, genel görelilik ve Einstein’ın yerçekimi teorisi tarafından tahmin edilen “uzay-zaman fırtınaları” olarak adlandırmayı seviyor ve ayetlerde yer alan kendi fizik açıklamalarıyla dönüşümlü olarak çalışıyor. Taslak film üzerine mürekkeple yapılan illüstrasyonların çoğu, Bayan Halloran’ın karısı Felicia’yı doğanın güçleri tarafından kırbaçlanırken, ezilirken ve bükülürken gösteriyor.

Bu temsiller, son yıllarda Dr. Thorne ve Saul Teukolsky, eXtreme Spacetimes’ı (SXS) Simüle Etme adlı bir projenin parçası olarak Cornell Üniversitesi’nde. Yerçekimi dalgalarının dik yönlerde yayıldıkça uzay-zamanı germesi ve sıkıştırması bekleniyordu, ancak aynı zamanda uzay-zamanı da hafifçe büktükleri ortaya çıktı. Felicia bir kara deliğe düşerken ayakları bir yöne, başı ise diğer tarafa döner. Bayan Halloran’ın çizimlerinde bu hareket spirallerle temsil ediliyor; Dr. Thorne girdap diyor.

“Büküm mevcut teknolojiyle ölçülemez” dedi Dr. Thorne bir röportajda “esneme ve sıkışmayı ölçmek kolaydır.” LIGO’nun çarpışan kara delikleri durumunda, bu ölçülebilir fark protonun çapının dört binde biri kadardır.

Dr. Thorne ve Bayan Halloran on yıldan fazla bir süredir birlikte çalışıyorlar. Yüksek Lisans derecesini baskı resim alanında 2001 yılında Yale Üniversitesi’nden Dr. Thorne’un “Kara Delikler ve Zaman Bükülmeleri, Einstein’ın Çirkin Mirası” adlı kitabı esas alındı. Onunla yıllar sonra Pasadena, Kaliforniya’daki bir partide tanıştı ve “çok sevindiğini” hatırlıyor. Dr.’u davet etti. Thorne’un stüdyosuna gittiler ve tuhaf Einsteincı evrenimizi detaylandırmak ve kutlamak için işbirliği yapmaya karar verdiler.

İlk projesi 2010 yılında Dr. Thorne’un o sırada orada çalışan eski kitap editörü Playboy Dergisi için görevlendirildi. 6.000 kelimelik, dokuz tablodan oluşan eser, Felicia’nın görsellerinin derginin kadın güzelliği standartlarını karşılamaması nedeniyle sonuçta reddedildi. Bayan Halloran, “Kadınları yeterince nesneleştirmemiştim” dedi.

Dr. Thorne, işbirlikçisi olmadan yayınlamayı reddetti. Böylece ikili stüdyolarında yan yana çalışmaya devam ederek “küçük kitap” adını verdikleri kitap için illüstrasyonlar ve metinler üretmeye devam etti. Pandemi sırasında bir arkadaşlarının özel jetiyle Hanford, Washington’daki LIGO antenini gezme fırsatı buldular.

Bayan Halloran, “Bu sadece harika bir dostluk ve işbirliği eylemiydi” dedi. “Kip stüdyoma gelirdi. Sohbet ediyorduk ve söylediği tüm fantastik şeyleri anlamaya çalıştıktan sonra kafam bulanıklaşmaya başlamıştı.” Şöyle ekledi: “Ve sonra onun tanımladığı türden konseptlere sahip, somut bir şekilde somutlaştırılabilecek bir şey yaratmaya çalışırdım. ”

Bir noktada, ellerinde ne olduğunu merak ederek bir grafik tasarımcı arkadaşından, bir araya getirdikleri malzemenin bir prototipini oluşturmasını istediler. Dr. Thorne düzyazı yazmıştı ama yazar bir deney olarak metni kıtalara böldü. Dr. Thorne bir aydınlanma yaşadı. “Düzyazıyı gerçekten geliştiriyorum ve iyi akmasını sağlamaya çalışıyorum” dedi. “Ve bunların aslında neredeyse şiir olduklarını fark ettim ve bu yüzden her şeyi şiire dönüştürmeye karar verdim.”

Çizgiyi kafiyeli hale getirmeye çalışarak çizdi. Ancak bazıları şiirin Einstein’ın matematiğinde zaten mevcut olduğunu söyleyebilir.