Havaların ısınmasıyla çilekler erken olgunlaştı, kendi kendine hasat tüm hızıyla başladı

EnguLizyoN

New member
Kişisel koleksiyon son yıllarda popülerlik kazanmıştır. Dostál çiftinin düzenlediği Prostějov ve Olomouc-Slavonín'dekilere talep büyük.


“Diğer tarihleri yavaş yavaş web sitemizde yayınlayacağız. Hava durumuna bağımlıyız, çilekler hala yavaş olgunlaşıyor” diyor adı geçen çilek çiftliklerinin sahibi Ondřej Dostál. Her iki tarlada da toplanan meyvenin kilogramı 85 krona mal oluyor.


Geçen yıl bir kilo çileğin fiyatı 60 krona alınabiliyorken, bu yıl çilek çiftliklerinde fiyat 70 ila 90 kron arasında değişiyor. “Birkaç yıldır fiyatları artırmadık ama giriş fiyatlarımız artıyor. Fiyatı kilo başına beş kron artırdık, bu yıl kendi kendine toplama ücreti 70 kron olacak”, diye açıklıyor Přerovsk Bochoř'deki çiftliğin sahibi Jiří Měšťánek.


Çileğin fiyatı artıyor
Çilek için nereye gitmeli

  • 16 Mayıs'tan itibaren Prostějov çilek çiftliği, fiyatı 85 CZK/kg
  • Olomouc-Slavonín çilek çiftliği 16 Mayıs'tan itibaren, fiyatı 85 CZK/kg
  • Çilek Olomouc-Skrbeň: 24 Mayıs'tan itibaren başlangıç ve fiyat web sitesinde belirtilecek
  • Farma Měšťánkovi – Bochoř: 20 Mayıs'tan itibaren (toplama günleri Pazartesi, Çarşamba, Cumartesi), fiyat 70 CZK/kg
  • Ormandan çilekler – Prostějovičky: sipariş üzerine yalnızca toplanmış çileklerin satışı, hasat miktarına göre fiyat


Kötü hava koşulları da fiyatları artırıyor. Üreticiler, ilk etapta don nedeniyle hasadın önemli bir bölümünün yok olduğunu, artık kuraklık nedeniyle meyvelerin büyüyemediği konusunda hemfikir. Örneğin Bochoř'daki çiftlikte don nedeniyle tamamen yanan Çek çeşidi Karmen hiç bulunmayacak.


Prostějovičky'deki tarladan elde edilen organik çilekleri hangi fiyata satacaklarına hâlâ karar veriyorlar. Yine sadece kurutulmuş et satacakları kesin.


“Diğer çilek çiftliklerinden biraz daha yüksekteyiz, mahsulün bir kısmı hâlâ çiçek açıyor, dolayısıyla ne kadarımız olacağını göreceğiz. Geçen yıl kilo başına 90 krona satıyorduk, bu yıl fiyatı biraz artırabiliriz ama fiyatı 100 kronda tutmak istiyoruz” diye anlatıyor yetiştirici Petra Pěnčíková.


Bu yıl ekimi yeniledikleri Prostějovsk'taki Otaslavice'de yeni başlayan sezonda toplanmayacak.