Hayatını güneş tutulmalarını kovalayarak geçiren Jay Pasachoff 8 Nisan'da kayboluyor

PiKe

New member
Kozmosun yerli yerine oturduğu ve dünyaların oyun topu gibi hizalandığı tam güneş tutulması, belki de kişinin yasa dışı hiçbir şey yemeden yaşayabileceği en derin deneyimlerden biridir.

Kimisi çığlık atıyor, kimisi ağlıyor. Bu ışık, karanlık, ölüm ve yeniden doğuş döngüsünden sekiz kez geçtim, ışığın eridiğini hissettim ve güneşin koronasının soluk, tüylü kanatlarını gökyüzüne yaydığını gördüm. Ve asla eskimez. Siz bu yazıyı okurken ben ailem ve eski dostlarımla birlikte dokuzuncu güneş tutulmasını görmek üzere Dallas'a gitmeye hazırlanıyorum.

Eski bir dost orada olmayacak: Williams College'da uzun süredir astronomi profesörü olan Jay M. Pasachoff. Onunla üç kez ayın gölgesinde durdum: Endonezya'nın Java adasında, Oregon'da ve Türkiye açıklarındaki küçük bir adada.

Gelecek hafta onu tekrar görmeyi sabırsızlıkla bekliyordum. Ancak Jay 2022'nin sonlarında öldü ve güneş tutulmalarının dönüştüğü sansasyonel bilim, merak ve turizm sirkinden herkes kadar sorumlu olan, ısrarcı bir kozmik misyoner olarak yarım yüzyıllık kariyerine son verdi.

“Biz gölge aşığıyız” diye yazdı Dr. Haberler'ta Pasachoff 2010. “Güneş tutulması sırasında bir kez Ay'ın gölgesi olan gölgede durduktan sonra, Ay Dünya ile Güneş arasına girdiğinde bunu tekrar tekrar yapmaya mecbur kalıyoruz.”

Güneş tutulması yaklaşırken, Jay şanslı turuncu pantolonunu giydi ve meslektaşlarından, öğrencilerden (çoğu profesyonel gökbilimci oldu ve kendileri de tutulma avcısı oldu), turistlerden ve arkadaşlarından oluşan keşif gezilerini her kıtanın uzak köşelerine götürdü. Gezilerine katılanların çoğu, yağmur yağmaması umuduyla birkaç dakika veya saniyelik sihirden sonra adrenalin dolu kovalamacayla tanıştırıldı. Herkesi tanıyan ve öğrencilerini dünyanın en uzak bölgelerine, genellikle kamera ve diğer aletleri çalıştıran işler için bilet almak ve onları bilimsel girişimle tanıştırmak için ipleri elinde tutan kişi oydu.

Maryland Üniversitesi'nden emekli bir radyo astronomu olan Stuart Vogel, “Jay muhtemelen herkesten daha fazla öğrenciye astronomi alanında kariyer yapmaları konusunda ilham vermekten sorumludur” dedi.

Onun ölümü, karanlığın peşindeki dikkate değer seriye son verdi. Toplamda 36'sı olmak üzere 75 tutulma gördü. Toplamda Dr. Eclipse Chaser Log'a göre Pasachoff ayın gölgesinde bir saat 28 dakika 36 saniyeden fazla zaman geçirdi (ayrıntılara büyük önem verdi).

Ulusal Atmosfer Araştırmaları Merkezi müdür yardımcısı Scott McIntosh, “O, hayattan daha büyüktü” dedi. Pasachoff'un tutulma keşif şapkaları Boulder, Colorado'daki ofisinin duvarında asılıydı.

Dünya önümüzdeki 20 yıl içinde 48 eyaletin aşağısına ulaşacak son tam güneş tutulmasına hazırlanırken, onun orada olmaması tuhaf görünüyor. Ve onu özleyen tek kişi ben değilim.

Boulder'daki Güneybatı Araştırma Enstitüsü'nden güneş fiziği uzmanı Dan Seaton, “Muhtemelen profesyonel hayatımdaki en etkili figürdü ve onun yokluğunu şiddetle hissediyorum” dedi.

Dr. Pasachoff, 1959'da Harvard'da 16 yaşında bir birinci sınıf öğrencisiydi ve akıl hocası Harvard profesörü Donald Menzel tarafından kiralanan bir DC-3'te New England kıyılarında ilk güneş tutulmasına tanık oldu. Bağımlıydı.

Doktora derecesinden sonra. Dr. Harvard'dan Pasachoff sonunda 1972'de Williams College'a geldi ve hemen tutulma avcılarını işe almaya başladı.

Şu anda Oberlin Koleji'nde fahri profesör olan Daniel Stinebring, Prens Edward Adası kıyısındaki bir güneş tutulması gezisi için işe alındığında birinci sınıf öğrencisiydi.

Güneş tutulması günü bulutlu bir şekilde doğdu. Dr. Pasachoff, eski akıl hocası Dr. Menzel bir pilot ve küçük bir uçak sunuyor. Genç öğrencisini şık bir Nikon fotoğraf makinesiyle havaalanına gönderdi ve açık bir uçağın kapısında asılıyken güneş tutulmasını fotoğraflamasını istedi.

“Güneş tutulmasını net bir şekilde görebiliyordum. Ve biliyorsunuz, Williams'ta tutulmayı görebilen tek kişi ben buradaydım” diye anımsıyor Dr. Stinebring.

Bir yıl sonra, 1973'te genç Bay Stinebring, Dr. Pasachoff ve diğer 14 üniversiteden ekipler Kenya'daki Turkana Gölü kıyısında oturup yaklaşık yedi dakika süren yüzyılın en uzun güneş tutulmasını bekledi. O anın hayatını değiştirdiğini söyledi.

“Eğer gökbilimcilerin geçimini sağlamak için yaptığı şey buysa, o zaman ben de bu işin içindeyim” gibi bir his uyandırdı bana” dedi.

Dr. Eski öğrencilerine göre Pasachoff, yerel halkı güneş tutulmasından korkmamaları ve onu güvenli bir şekilde nasıl izleyecekleri konusunda bilgilendirmek için elinden geleni yaptı.

Dr. Pasachoff, gerçek tutulmadan yıllar önce, yerinde bilimsel destek ve diğer bağlantıları, ekipmanı, konaklamayı ve diğer lojistiği ayarlayarak hazırlıklarından gurur duyuyordu.

Sky & Telescope dergisinin uzun süredir editörlüğünü yapan Dennis di Cicco, “Jay'in her zaman bir B Planı vardı” dedi.

1983 yılında Doç. Pasachoff, Ulusal Bilim Vakfı sponsorluğunda Endonezya'ya yapılan güneş tutulması gezisinde. Tüm verilerinin saklandığı dijital kayıt cihazının bozuk olduğunu keşfetti.

Dr. Pasachoff, Massachusetts'te evinde bulunan ve 48 tutulma görmüş olan, yine Williams College'da bilim tarihçisi olan karısı Naomi'yi aradı. Yeni bir kayıt cihazı sipariş etmeye çalıştı ancak kendisine cihazın Java'ya gönderilmesine ilişkin resmi evrakların birkaç gün süreceği söylendi. Bay di Cicco hizmete alındı. 24 saat içinde pasaportunu yeniledi, kayıt cihazını aldı ve Endonezya'ya giden uçağa bindi. Bay di Cicco tutulmadan sadece bir gün önce geldi.

Dr. Pasachoff 4.000 dolarlık gidiş-dönüş biletini ödedi. Bir Lufthansa memuru, Bay di Cicco'ya bunun şimdiye kadar gördüğü en pahalı otobüs bileti olduğunu söyledi.

Williams mezunu ve şu anda Ulusal Güneş Gözlemevi ve Colorado Boulder Üniversitesi'nde bilim adamı olan Kevin Reardon, bir röportajında, güneş tutulmalarının artık büyük bir iş olduğunu ve daha az müjdeciye ihtiyaç duyduğunu söyledi. “Artık herkes tutulmaların harika olduğunu biliyor.”

Güçlü yeni güneş gözlemevleri ve Güneş'i gözlemleyen özel uzay araçlarına rağmen, Dünya tutulmaları sırasında Jay'in canlandırmaya devam ettiği koronayı gözlemlemek gibi bilimsel araştırmalara hâlâ ihtiyaç var.

Dr. Pasachoff, nadiren güneş tutulmasını kaçırdığı için gurur duyuyordu ve havanın asla bulutlu olmamasına güveniyordu. Her zaman en iyi yerleri elde etmeyi başardı ve Meksika'daki Mazatlán, 2024 için en umut verici yer gibi görünüyordu.

Ancak 2021'de bana akciğer kanserinin beynine sıçradığını söyleyen ve ölüm ilanı için materyal sunan bir e-posta gönderdi.

Yine de şöyle yazdı: “Üç satırda araştırma yaptığım 4 Aralık Antarktika tutulmasına seyahat etme fikrinden vazgeçmedim.” Gidip buzlu bir ufkun üzerindeki hayalet güneşin ürkütücü fotoğraflarını geri gönderdi. Karanlığa son girişimi. Yine de bir sonraki güneş tutulmalarını planlamaya devam etti.

“Biliyorsunuz, bir tutulma oluyor, sonra bir sonraki, sonra bir sonraki,” Dr. Reardon. “Her tutulmayı görmek istiyordu ve son bir tutulmanın olacağına inanmak istemiyordu.”

8 Nisan'da gölgeler arasında yalnızlık yaşanacak.