Kıyamet saati işlemeye devam ediyor

PiKe

New member
Bomba ve ben çok eskilere gidiyoruz. 1950'lerde ve 1960'larda büyüdüğüm Seattle'da, nükleer savaş durumunda hedef listesinde 2 numara olacağımız yaygın bir bilgiydi çünkü Seattle, B-52 bombardıman uçaklarının ve Minuteman'ın üreticisi Boeing'e ev sahipliği yapıyordu. -Roketler.

Okulda farklı felaketler için farklı tatbikatlar yapıyorduk ve hangisinin hangisi olduğunu hatırlamamız gerekiyordu. Deprem? Dışarı koş. Bomba? Penceresi olmayan bir iç koridora doğru koşun. Yaz aylarında lise arkadaşlarımla birlikte Cascades'in kırsal kesimlerinde veya Olimpiyat Dağları'nda birkaç haftalığına kaybolurduk. Her zaman dünyayı küller içinde bulacağımızı merak etmişimdir.

Bir keresinde, 1971'de Santa Monica'da bunun nihayet gerçekleşeceğini düşünmüştüm. Bir Şubat sabahı erkenden yatağımdan atıldıktan sonra yerde uyandım. Muazzam bir kükreme vardı. Her şey titriyordu. Los Angeles havzasının üzerinde yükselen bir mantar bulutu görmeyi umarak tek pencereme doğru sürünerek perdeyi çektim. Hiçbir şey görmedim. Radyo geri geldiğinde San Fernando Vadisi'nde ölümcül bir deprem olduğunu öğrendim.

23 Ocak'ta Atom Bilimcileri Bülteni'nde, 1947'de değişen nükleer kıyamet tehdidini dramatize etmek için icat edilen metaforik bir saat olan Kıyamet Saati'ni kurmamaya karar verdiklerine dair duyuru, beni bu geçmişe yolculuğa göndermişti. Saat başlangıçta 15 dakikalık aralıkla tasarlanmıştı ve gece yarısına, yani kıyamete kadar geri sayıyordu. Bülten üyeleri, artık iklim değişikliği ve salgın hastalıklar gibi tehditleri de içeren güncel olaylara yanıt olarak bunları zaman zaman yayınlıyor.

1991'de Sovyetler Birliği'nin dağılması ve ilk Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması'nın imzalanmasının ardından yaşanan bir iyimserlik patlamasıyla saatler gece yarısına 17 dakika geri alındı. Bülten editörleri “Soğuk Savaş sona erdi” diye yazdı. “Doğu ile Batı arasındaki 40 yıllık nükleer silahlanma yarışı sona erdi.”

Bir yıl önce, Rusya Ukrayna'yı işgal edip nükleer silah kullanma tehdidinde bulunduğunda, saat gece yarısına 90 saniye kalmıştı; bu da sona en yakın noktaydı. Ukrayna'daki nükleer silah tehdidi o zamandan beri azaldı, ancak saat sıfıra 90 saniye kaldı.

Bu yılki duyuru, Christopher Nolan'ın bombanın icadını yöneten adamı konu alan biyografik filmi “Oppenheimer”ın 13 Oscar adaylığı aldığı gün geldi. Filmin vizyona girmesinden önce verdiği röportajda Bay Nolan, Robert J. Oppenheimer'ı tarihteki en önemli adam olarak tanımladı çünkü onun icadı ya savaşı imkansız hale getirmişti ya da bizi yıkıma mahkum etmişti.