Lyft, sert rekabetin ortasında kurucuları bıraktıkça yeni CEO’yu seçti

PiKe

New member
Lyft, sert rekabetin ortasında kurucuları bıraktıkça yeni CEO’yu seçti

Lyft Inc Pazartesi günü kurucuları söyledi Logan Yeşil Ve John Zimmer CEO ve başkan olarak istifa edecekti ve araç çağırma şirketi daha büyük rakibi Uber’e ayak uydurmakta zorlanırken yönetim kurulu üyesi David Risher en önemli rolü üstlenecekti.
Eski bir Amazon ve Microsoft yöneticisi olan Risher, 2021’de Lyft’in yönetim kuruluna katılmadan önce kar amacı gütmeyen Worldreader’ı on yıldan fazla yönetti.
Lyft’teki nöbet değişimi, daha iyi fiyatlandırma gücüne, küresel bir varlığa ve bir gıda dağıtım şirketine sahip olan daha büyük rakibi Uber’e ayak uydurmak için fiyat indirimlerinin kazançları azaltacağına dair zayıf bir üç aylık tahminin şiddetlenmesinden sonra geldi.
Risher, biniciler ve sürücüler için hizmetin yanı sıra sürüş maliyetine odaklanacağını söyledi.
Risher bir röportajda “Odaklandığımız ilk şeylerden biri, fiyat konusunda Uber’i yakaladığımızdan emin olmaktır” dedi.
İşi yiyecek ve market teslimatına doğru genişletmek, sürücünün veya sürücünün deneyimine yapabilecekleri nedeniyle açık bir seçenek olmadığını da sözlerine ekledi.
“Pizza teslim eden bir arabaya binmek istedikleri son şey. Bence bu, müşteri dostu olabilecek ya da olmayabilecek bir iş modeli.”
Lyft hisseleri 2022’de değerlerinin yaklaşık dörtte üçünü kaybetti ve bu yıl yaklaşık %13 değer kaybetti. Uber %24 kazandı.
Lyft hisseleri Pazartesi günü satış sonrası ticarette yaklaşık %3 değer kazandı.
2012’de kurulan ve 2019’da halka açılan şirket, henüz yıllık kar açıklamadı, ancak pandemi sırasında faaliyetlerini durdurmasına rağmen yıllar içinde zararlarını azalttı.
Analist Gordon Haskett, “Lyft’in yatırımcı güvenini yeniden inşa etmeye başlamak için bir şeyler yapması gerekiyordu” dedi. Robert Mollins söz konusu. “Bugünkü duyurunun, en azından yakın vadede bir satışın pek olası olmadığı anlamına geldiğine inanıyoruz, çünkü David’e şirketin rekabetçi ve mali durumunu iyileştirmesi (veya en azından denemesi) için oldukça zaman tanınacak.
Ancak Mollins, Lyft’in Risher’in 20 yıldan daha uzun bir süre önce şirketlerde çalışırken Amazon’dan Jeff Bezos ve Microsoft’tan Bill Gates ile yaptığı çalışmaları vurgulamasının “tuhaf” olduğunu söyledi.
Risher ilk yıllarda Amazon’un kurulmasına yardım etti ve ayrıldığında Bezos, Amazon’un “döşemesine yardım ettiğin temel üzerine inşa edeceğini” söyleyerek ona herkesin önünde teşekkür etti.
Risher, kar amacı gütmeyen Worldreader kuruluşuna öncülük etti ve grubun çocukların okuma alışkanlıklarını geliştirme misyonunun bir parçası olarak yaklaşık 75 milyon dijital kitabın 21 milyon çocuğa ulaştırılmasına yardımcı oldu.
Risher, 17 Nisan’da Lyft’in CEO’su olacak. Şirket, yıllık 725.000 $ maaş ve 3.25 milyon $ imza ikramiyesi alacağını söyledi.
Bay Area’ya taşınıp 125 metrekarelik bir ofiste Lyft üzerinde çalışmaya başladığında 23 yaşında olan Green, Lyft’in başkanı olurken, Zimmer başkan yardımcısı olacak.