Lyrid meteor yağmuru 2024: yoğun zamanlar ve nasıl izlenir

PiKe

New member
Evrenimiz kozmik harikalarla dolu olabilir, ancak çıplak gözle astronomik olayların yalnızca bir kısmı gözlemlenebilir. Gece gökyüzünde parlak bir şekilde ilerleyen doğal havai fişekler olan meteor yağmurları da bunların arasında yer alıyor.

Gözlemlenebilir en son meteor yağmuru, 14 Nisan'dan bu yana aktif olan ve 29 Nisan'a kadar sürmesi beklenen Lyrids olacak. Zirveye 21 Nisan'dan 22 Nisan'a, yani Pazar gecesinden Pazartesi sabahına kadar ulaşırlar.

Lyrid'ler en iyi Kuzey Yarımküre'den izlenir. Bunlar Thatcher adlı bir kuyruklu yıldızın tozlu enkazından kaynaklanıyor ve Lyra takımyıldızından kaynaklanıyor.

Bu yılın etkinliklerin en yoğun olduğu dönemde, ay neredeyse dolunay olduğundan izleyiciler bu yağmurdan meteorları görmekte zorlanabilir.

Meteor yağmurları nereden geliyor


Her gece bir meteor görme ihtimaliniz var, ancak büyük olasılıkla yağmur fırtınası sırasında bir meteor yakalamanız muhtemeldir. Meteor yağmurları, Dünya'nın enkazın içinden uçması, güneşin etrafında dönen bir kuyruklu yıldız veya asteroitin peşinden gitmesi nedeniyle oluşur. Bir kum tanesi kadar küçük olabilen bu enkaz, Dünya atmosferinde yanarken arkasında parlak bir ışık akışı bırakıyor.

Meteor yağmurları her yıl yaklaşık aynı zamanlarda meydana gelir ve günlerce veya haftalarca sürebilir. Ancak her sağanak zirveye ulaştığında yalnızca küçük bir pencere vardır; bu, Dünya kozmik enkazın en yoğun kısmına ulaştığında olan şeydir. Zirve, duş almak için en iyi zamandır. Dünyaya bakış açımızdan meteorlar gökyüzünde aynı noktadan geliyormuş gibi görünür.

Örneğin Perseid meteor yağmuru, Ağustos ortasında Kahraman takımyıldızında zirveye ulaşır. Her Aralık ayında meydana gelen Geminidler, İkizler takımyıldızından kaynaklanır.

Yıl boyunca meteor yağmuru hatırlatmaları için Times Uzay ve Astronomi Takvimi'ne abone olun.

Meteor yağmuru nasıl izlenir


Chicago'daki Adler Planetarium'un kamu gözlem direktörü Michelle Nichols, meteor yağmurunu izlerken teleskop veya dürbün kullanmaktan kaçınılmasını öneriyor.

“İhtiyacınız olan tek şey gözleriniz ve ideal olarak karanlık bir gökyüzü” dedi.

Bunun nedeni, göktaşlarının gökyüzünün geniş bölümlerine fırlayabilmesi ve dolayısıyla gözlem ekipmanlarının görüş alanınızı sınırlayabilmesidir.

Amerikan Meteor Topluluğu'na göre, bazı sağanak yağışlar saatte 100'e kadar iz üretecek kadar güçlüdür, ancak muhtemelen o kadarını görmeyeceksiniz.

Bayan Nichols, “Neredeyse herkes ışıkla kirlenmiş gökyüzü altında” dedi. “Karanlık bir gökyüzünün altında olduğunuzu düşünebilirsiniz, ancak gerçekte küçük bir kasabada bile yakınınızda parlak ışıklar olabilir.”

Planetaryumlar, yerel astronomi kulüpleri ve hatta buna benzer haritalar, aşırı ışıktan nerede kaçacağınızı bulmanıza yardımcı olabilir. Bir meteor yağmurunu yakalamak için en iyi koşullar, bazen gece yarısı ile gün doğumu arasında, ay veya bulut örtüsünün olmadığı açık bir gökyüzüdür. (Ay ışığı, gökyüzündeki daha zayıf ışık kaynaklarını yok ederek, ışık kirliliğiyle aynı şekilde görmeyi etkiler.) Karanlıkta görmeye alışması için gözlerinize en az 30 dakika verin.

Bayan Nichols yaz aylarında bile kat kat giyilmesini tavsiye ediyor. “Bir süre orada oturup izleyeceksin” dedi. “Ağustos ayında bile hava soğuk oluyor.”

Daha fazla sıcaklık için bir fincan kakao veya çay getirin. Daha sonra arkanıza yaslanın, gökyüzünü tarayın ve gösterinin tadını çıkarın.