Mahkeme, 10 aylık kızını battaniyeyle boğarak öldüren kadına 13 yıl hapis cezası verdi

EnguLizyoN

New member
Yüksek mahkeme hakimlerine göre ceza yürürlükte, mahkeme suçun itirafı ve beyanı da dahil olmak üzere hafifletici nedenleri dikkate aldı.

“İlk derece mahkemesinin usulü bitişik görünüyor. Bu durumda verilen ceza orantısız derecede hafif değil, ilk derece mahkemesinin kararını düzeltmek için neden bulamadık” dedi yargıç Jiří Zouhar.

Zaten bölge mahkemesinde istinaftan feragat eden sanık, bugün davaya ilişkin ifade vermek istemedi ve kararı dinlemedi bile.

Davacı ise daha yüksek bir ceza talep etmiş, ona göre bu cezanın suç oranı eşiğinin altında verilmesi uygun değildir. Örneğin kadının yorgun olduğunu söyleyerek suçu işlediğini mazur gördüğünü, kendi isteğiyle geceyi sabahın erken saatlerine kadar cep telefonuyla geçirdiğini belirtti. Ancak mahkemeye göre bu davranış kadının üzerine atılamaz.

Eyalet temsilcisi Petra Dušková ayrıca annenin kızını kurtarmak için herhangi bir adım atmadığını, uzmanları ancak beş dakika sonra, yani çocuk ölmüşken aradığını ve operatörün çağrısına rağmen yalnızca sıradan yardım sağlıyormuş gibi davrandığını belirtti. .

Dušková'ya göre kadının itirafını hafifletici sebep olarak değerlendirmek de doğru değil çünkü kadın başlangıçta polis ve aile önünde suçunu inkar etti ve çocuğun battaniyeye dolandığını iddia etti. Sadece otopsi raporunun sonuçlarıyla bağlantılı olarak kanıtların ağırlığı altında bilgi sahibi oldu.

Ancak yüksek mahkeme Salı günkü duruşma sırasında “Sanık bu savunmayı usule ilişkin olmayan ilk aşamada kullandı, ardından usule ilişkin beyanında kızının ölümünü tamamen itiraf etti.”

Son dönemdeki tek çocuk cinayeti bu değildi

Trajedi, geçen Ağustos ayında, bir kadının iki küçük çocuğuyla birlikte Olomouc yakınlarındaki küçük bir köyde tek odalı bir daireye taşınmasından altı ay sonra meydana geldi. İddianameye göre, o kritik anda hükümlü, seyahat karyolasında yatan ağlayan bir çocuğun üzerine oturdu ve onu bir battaniyeyle boğdu. Olay, üç yaşındaki oğlunun oynadığı odada meydana geldi.

Saldırının ardından kadın önce internetten yardım aramış, ardından acil yardım hattını aramış ancak davacıya göre sağlık görevlilerinin talimatı doğrultusunda canlandırma numarası yapmış. Polis geldiğinde suçunu inkar etti ve yalnızca delillere dayanarak itiraf etti.

Hükümlü, mahkemede sosyal açıdan zor durumda olduğunu ifade etti. Çocuklarla yalnız kaldı, oğlunun babası öldü, küçük kızın babası ise çocuğa bakmadı. Mahkeme, itirafını ve önceki dürüstlüğünü dikkate alarak onu suç oranı eşiğinin altında cezaya çarptırdı. Ancak davacıya göre bunun hiçbir nedeni yoktu.

Kriminal soruşturmacılar en son 2022 sonbaharında Olomouc Bölgesi'nde bir çocuğun öldürülmesini soruşturmuştu; Šumpersk'ten 26 yaşındaki bir kadın beş haftalık oğlunu öldürmüştü. Yüksek Mahkeme geçen Eylül ayında 18 yıl hapis cezasını onadı.