Mahkeme, selin Brodek'i harap etmesine neden olan savak kapaklarının kapanmasıyla ilgili davayı ele alıyor

EnguLizyoN

New member
Kendisi, Přer'in ihmal nedeniyle genel tehlikeye atma iddianamesinde Bölge Mahkemesinde suçlamalarla karşı karşıya bulunuyor. Davalarında ceza oranı iki yıldan sekiz yıla kadar hapis arasında değişiyor; mahkeme onlara para cezası da verebilir.


Polis sözcüsü Miluše Zajícová selden sonra “Toplam hasarın neredeyse 13,9 milyon kron olduğu tahmin ediliyordu” dedi.


Yüksek sular Brodek'i 2020'de işgal etmiş olsa da savcı, iddianameyi yalnızca bir yıl önce sunmuştu.


Kriminal soruşturmacılar çok sayıda mağdur ve tanıkla görüşmek zorunda kaldı. Ayrıca çok sayıda delili ele aldılar ve su yönetimi de dahil olmak üzere çeşitli alanlardan çok sayıda uzman görüşü talep ettiler.


Olešnice'deki su baskını, 2020 Ekim ortasındaki şiddetli yağışlardan kaynaklandı. O sırada dere, komşu Kokory'deki Çek Hidrometeoroloji Enstitüsü'nün ölçüm sahasında üçüncü taşkın aşamasına ulaştı. Hatta su baskını seviyesi bir noktada üç metreye, yani normal seviyenin iki katından fazlasına yükseldi.


Element yedi düzine evi tehdit etti ve bunların yaklaşık yirmisinde su yerleşim alanına kadar yükseldi. Kurtarma ekipleri ayrıca üç kişiyi de tahliye etmek zorunda kaldı. İnsanlar kum torbaları ve diğer bariyerler yardımıyla mülklerini korumaya çalışırken, 15 itfaiye ekibi yavaş yavaş müdahale etti.


Olaydan kısa bir süre sonra kasabanın temsilcileri selin insan hatasından kaynaklandığından şüphelendiler. Onlara göre su, tarlalardan beş sokağa akıyordu, ancak yakındaki değirmenin elektrik santraline giden yoldan buraya dökülüyordu. Üç savak kapısının içeri akışı düzenlemesi gerekiyordu ama bunlar kapalı kaldı. Sürüm nihayet polis soruşturmasıyla doğrulandı.