NASA’nın Webb Uzay Teleskobu’ndan alınan görüntüler nasıl seçildi?

PiKe

New member
Bu noktaya gelmek bile onlarca yıllık planlamayı, yaklaşan iptalleri, gecikme üstüne gecikmeyi, bir pandemiyi ve teleskobu ona zarar vermeden uzaya yerleştirmek için gerekli olan bir dizi ters origamiyi gerektirmişti. Baltimore’da bu grubun misyonu, hareket halindeyken bilim, halkla iletişim ve marka yönetiminin bir karışımıydı: herkesi şaşırtmak, politika yapıcılara tüm bu fonun ne için ödendiğini göstermek ve bilim dünyasının geri kalanına evet, bazılarının güvenini tazelemek. Evrenin anlaşılmaz gizemleri nihayet ulaşılabilir olabilir.

Yeni teleskobun hâlâ çalışır durumda olan selefi Hubble – şimdi 32 yaşında ve kesinlikle bin yıllık nesilde – risklerin altını çizmişti. Hubble’ın ilk bakış görüntüleri, aynasının arızalı olduğunu açıkça ortaya koyarak Kongre’yi kızdırdı ve projeyi can alıcı bir noktaya dönüştürdü. Ancak başarılı onarımlardan sonra, Hubble üzerinde çalışan bilim adamları, bilimde sayısız kariyere ilham veren “Yaratılış Sütunları” gibi galaksilerin ve nebulaların çarpıcı, protoviral fotoğraflarını üretmeye devam ettiler. (Benimki dahil: bilim yazarı olmadan önce, yine Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü tarafından yönetilen Hubble için iki yıl veri analisti olarak çalıştım.)

Ama James Webb tamamen farklı bir canavar, o kadar ayırt edici ve becerilerinde o kadar gelişmiş ki deneyimli astronomlar bile onun sağlayacağı görüntülerden ne bekleyecekleri konusunda çok az fikir sahibi oldular. Bunun nedeni, Webb’in kızılötesi aralıkta çalışmasıdır. İnsan gözünün erişemeyeceği bu frekanslarda, Hubble’a katı görünen bulutlar cirrus parçalarına dönüşür, uzak galaksiler aydınlanır, siyahın içinden yeni ayrıntılar ortaya çıkar ve uzayın kendisi son anda havada yüzen organik moleküllerin ışığıyla aydınlanır. ölen yıldızların nefesleri tükürülür.

Sadece bu şeyi göstermek, kendi renk paletini ve stilini gerektirir. NASA, ilk görüntüleri teleskopun çalışmaya başlamasından sonraki altı hafta içinde yayınlamak istedi. Ve haftalarca kozmik yüceliğin uçurumuna bakmanın avantajları olabilir, ancak projeyi çevreleyen durgunluk konisi de yalnız olabilir.

Örneğin, Haziran ayı başlarında, bu erken sürüm ekibine liderlik eden astronom Klaus Pontoppidan, yeni teleskopun tam “derin alan” görüntüsünü indiren ilk kişi oldu. Uzak galaksilere yapılan bu uzun, araştırıcı bakış, zamanın şafağına ve uzayın sınırına, herhangi bir insan aracının şimdiye kadar görmediği kadar uzak görünüyor. “Orada oturdum ve iki saat boyunca ona baktım ve sonra umutsuzca, umutsuzca biriyle paylaşmak istedim” dedi. “Ama ben yapamadım.”