Pembe gezegenleri ve uzaylı dinozorları hayal ediyor

PiKe

New member
Dinozorlar başka dünyalarda mı evrimleşti? Parlayan organizmalarla dolu bir gezegen keşfedebilir miyiz? Yakınlardaki hangi yıldız sistemleri Dünya'nın Güneş'in önünden geçişini izleyecek şekilde konumlandırılmıştır?

Bunlar Lisa Kaltenegger'in yanıtlamaktan mutluluk duyduğu sorulardan sadece birkaçı. Cornell Üniversitesi'ndeki Carl Sagan Enstitüsü'nün kurucu müdürü olarak, Dünya'daki yaşamın kökenleri ve evrenin başka yerlerindeki yaşam belirtileri veya biyolojik imzaların araştırılması üzerine disiplinler arası çalışmalara öncülük etti.

Dr. Kaltenegger'in 16 Nisan'da çıkacak yeni kitabı “Uzaylı Dünyalar: Kozmos'ta Gezegen Avcılığının Yeni Bilimi”, onun Avusturya'daki cennet gibi bir çocukluktan, daha önce gökbilimci Carl Sagan'a ait olan Cornell'deki ofisine kadar olan içgörülerini ve maceralarını anlatıyor. Haber'a kamuoyunun uzaylılara duyduğu büyük ilgi, akıllı uygarlıklarla iletişim kurmanın bilgeliği ve laboratuvarında yetiştirdiği en tuhaf yaratıklar hakkında konuştu. Bu konuşma özetlendi ve anlaşılır olması için düzenlendi.

Gözlemlenebilir evrende gerçek uzaylıları ararlar. Dünya dışı yaşam arayışına ilişkin insanların görüş ve duygu çeşitliliği ne ölçüde araştırmanızın odağında yer alıyor? Yoksa UFO ve bilimkurgu ET'leri kapatmanız gereken bir şey mi var?

Bu kadar çok insanın heyecanlanması bana ilham veriyor. Bu madalyonun diğer kısmı ise bu kadar yakın olmamızdır çünkü James Webb Uzay Teleskobu artık potansiyel olarak Dünya'ya benzeyebilecek bu küçük gezegenleri gözlemleyebilmektedir. Artık şüpheli veya yorumlanması zor olan kanıtlara güvenmek zorunda değiliz.

Bu kitabı yazdım çünkü birçok insanın şu anda nerede olduğumuzun ve tarihin bu önemli döneminde yaşadıklarının farkında olmayabileceğini düşünüyorum. Hepimiz bunun bir parçası olabiliriz.

Uzak bir gezegenin atmosferinde filmlerde gördüğünüze benzemeyen, belki de daha az tatmin edici bir şeyin yaşadığına dair işaretlerin olası keşfine karşı insanlar nasıl hazırlanmalı?

Eğer yaşam belirtileri bulursak – yaşamdan başka bir şey olarak açıklayamayacağımız belirtiler – bu sadece yaşam dolu bir evrende yaşadığımız anlamına gelir çünkü onu bulmaya yakınız. Ve bu, en iyi teleskoplarla bile çok zordur. Yani bir şey bulduğumuzda, bu, keşfedilecek çok daha fazla şey olduğu anlamına gelir. Ne olursa olsun kutlayacağım.

“Uzaylı Dünyalar” başlığı yabancı dünyalara atıfta bulunuyor, aynı zamanda Dünya'nın bize yabancı olan geçmiş ve gelecek versiyonlarına da gönderme yapıyor. Dünya tarihinde hangi anı deneyimlemek istersiniz?

Hayatın başladığı an ve yer. Çünkü bu çok büyük bir sır. Yaşamın ortaya çıkması için tüm gezegenin koşullarının olması şart değildir. Bir yerlerde bir niş olabilir. Doğru hız ve enerjiyle çarpan ve Dünya'daki kimyasalları doğru şekilde karıştıran bir asteroit olabilir. Bir buz tepsisinin üzerinde ya da sığ bir gölette olabilirdi.

Dünya dışı uygarlık arayışının öncüleri ile nükleer silahların geliştirilmesi arasında bir örtüşme var. Bu tür karmaşık mirasın akıllı uygarlıkların uzun ömürlülüğüne ilişkin beklentileri şekillendirdiğini düşünüyor musunuz?

Kesinlikle. Yaşam arayışımızda her yerde, bizden daha yaşlı gezegenlerde yaşam bulursak başarılı olacağımıza dair umut olduğunu düşünüyorum. Tanımı gereği, aynı teknoloji, yıldızları hızlı bir şekilde veya sizi çok uzaklara götürebilecek bir itici güçle dolaşmak için, üzerinde yaşadığınız dünyayı ve üzerindeki herkesi yok edebilir.

Her zaman sorulan ve bence normal bir soru şu: Bu gücü iyiye mi yoksa kötüye mi kullanacak bilgeliğe sahip olacak mısın? Genellikle hikaye budur. Bu beceriden ve bu teknolojiden sağ çıkabilecek bilgeliğe sahip misiniz?

Dünya dışı yaşamla aktif olarak iletişim kurmaya mı çalışmamız gerektiği yoksa pasif olarak bunun işaretlerini mi aramamız gerektiği konusunda hararetli bir tartışma var. Bu soruya nasıl geldiniz?

Vatikan Gözlemevi'nde bir konferanstaydım ve aslında Stephen Hawking'in ardından konuşmacıydım. Aman Tanrım, değil mi? Harika. Ama bu gerçekten ilginç çünkü kendisi bu konuda çok fazla uyarıda bulunan insanlardan biriydi.

Bu konuda endişelenmek için iki milyar yıl geç kaldık. İki milyar yıl boyunca bize bakan herkes bu gezegende yaşamın olduğunu bilirdi. Temelde kedi çantadan çıktı.

Ancak sosyal bilimler veya sosyolojik açıdan bakıldığında bunun çok geçerli bir endişe olduğunu düşünüyorum çünkü insanları korkutacak hiçbir şey yapmak istemiyoruz. Kendimize şu soruyu sormaya değer: Hepimiz aslında diğer medeniyetlerle iletişim kurmak isteyeceğimiz bir noktaya ulaştık mı? Peki ne sormak isteriz?

Bunu yaratmanız için size ne ilham verdi? Carl Sagan Enstitüsü Cornell'de mi?

Ben eğitimli bir gökbilimciyim ve evrende yaşam belirtileri bulma misyonunun tasarlanmasına yardımcı oldum. Biz sadece modern Dünya'nın kopyalarına baktık. Ama dünyanın değiştiğini biliyoruz. Yani Dünya tarihinin 4,6 milyar yılıyla karşılaştırıldığında sadece bu küçük kısmına bakarsak, genç ve gelecekteki Dünyaları kaçıracağız.

Gezegenimizin nasıl çalıştığı sorusunu yanıtlamak, birçok farklı departmandan ve birçok farklı yaşam biçiminden oluşan bir ağ gerektirir. Geçmişiniz ne kadar çeşitli olursa, o kadar çok fikir edinebilir ve o kadar karmaşık sorunları çözebilirsiniz.

Yaşam arayışını ilerletmek için mikrop yetiştirdiğiniz bir laboratuvarınız var. Büyüdüğün en tuhaf şey nedir?

Pembe bir mantar. Mantarlara karşı çok dikkatli olmalısın çünkü deli gibi yayılıyorlar. Bu yüzden mikrobiyologlarla çalışıyorum. Ekibimdeki mikrobiyologlardan biri şöyle diyor: “Buna dokunup tüm Cornell'i pembe mantarlarla kirletmeyeceğim.” Bunu bir hayal edin.

Bu yüzden bu uzaylının istila etmemesini sağlamak için özel önlemlerin alınması gerekiyordu.

Pembe mantarlarla büyümüş bir dünya hayal ediyorum.

Var bir damızlık yayınladıDiğer dünyalardaki dinozorların çağına benzer koşulları simüle eden y. Uzaylı dinozorları özel olarak nasıl arayabiliriz? Çünkü uzaylı dinozorları bulmak istiyorum.

Dinozorlar çağında daha fazla oksijen ve daha fazla metan vardı ve bu da bu devasa canlıların ortaya çıkmasını sağladı. En azından fikir bu, değil mi? Daha fazla oksijen aslında dev dinozorlar gibi canlıları büyütebilir.

Takım arkadaşım jeolog Rebecca Payne ile bu konu hakkında konuştuğumda bunun komik yanı, bir dinozor gezegeni olan Jurassic World'ü bulmanın aslında çok daha kolay olabileceğiydi.

Şimdi doğal olarak şu soru ortaya çıkıyor: Dinozor olmaları şart mı? Dinozorlara benzemeyen, gerçekten tuhaf organizma türleri olabilirler.

Olasılığın gerçekliği bana dinozorların muhtemelen yalnızca bir kez var olabileceğini söylüyor ama yine de kalbim buna inanmıyor.

Yalnızca galaksimizde 200 milyar yıldız var ve milyarlarca galaksi var. Milyarlarca ve milyarlarca olasılığımız var.

Diyelim ki iyimseriz ve hayatın başlayabileceği yerde başladığını söyleyelim. Bu bir hipotez: Bunun doğru olup olmadığı hakkında hiçbir fikrimiz yok. Ama belki Dinosaurs Twice aslında bir seçenektir.