Rüzgar parkına Moravské Beroun halkı karar verecek, yatırımcı fayda sözü veriyor

EnguLizyoN

New member
Olomouc Piskoposluğu tarafından 1994 yılında Hostn'da inşa edilen enerji santralinin içi gözetleme kulesinin yanında yer alıyor.
| Fotoğraf: Zdenek NmecMAFRA

Evlerin inşa edilmesi amacıyla Olomouc Başpiskoposluğu, Micronix şirketi ile birleşen arazinin sahibi oldu.


İç park iki yüz olarak düzenlenmiştir. Yerel trafo merkezi için Dvorka yönünde on enerji santrali ve Dtichov nad Bystic'e giden yol boyunca yedi enerji santrali yerleştirilmelidir. Her birinin tüp uzunluğu 145 metre, kanat uzunluğu ise 81 metredir.


Kapalı parkın yeri çevreye azami saygı gösterilerek seçilmiştir. Micronix Group SE'nin enerji bölümü editörü Ladislav Seidler, enerji santrallerinin en yakın evden proje mesafesinin bin metreden fazla olmadığını, bunun da gürültü sınırı açısından yeterli olduğunu söyledi. .İç park


10 Yerel elektrik santrali için Dvorka yönünde yolun sol tarafında elektrik santrali
7 Dtichov nad Bystic yönünde yolun sağ tarafında.


Parkın 2028-2030 yılları arasında tamamlanması gerekiyor, tesislerin ömrü 25 yıl. Seidler, santralin yılda 230 milyon kilovatsaat elektrik üreteceğini, bunun da 70 bin hanenin günlük tüketimine karşılık geldiğini belirtti. Belediye bütçesine yılda on milyon kron ve halka elektriğin kabaca yarı fiyatına yatırım yapma sözü veriyor.


Faydalarla dolu bir köpeğin bile bir çantası reddedilmeyle doludur. Özellikle manzara ve sağlık üzerindeki etki konusunda endişelenin. Bu nedenle şehir, Cuma ve Cumartesi günkü seçimlerle birlikte, Moravský Beroun liderinin iç enerji santrallerinin inşasını engelleyip engellememesi gerektiği sorusuyla yerel bir referandum duyurdu. İnşaattan yana olan belediye binası bir bilgilendirme toplantısı düzenledi ve konu, örneğin haber bülteninde düzenli olarak ele alındı.


Kentin ve vatandaşların Vtrn park projesine rıza göstermesi, bu aşamada Vtrn santralinin her halükarda yılanın teriyle inşa edileceği anlamına gelmiyor. Belediye Başkanı Jan Hicz (SOCDEM), yatırımcının santralin inşası ve işletilmesine ilişkin tüm yasal gereklilikleri karşılaması gerektiğini belirtti.


Ayrıca şehirleri hızlandırma bölgelerine, yani devletin yenilenebilir enerji kaynaklarının lisanslanmasını hızlandırmak istediği yerlere dahil etme zorunluluğunu da değiştirdi. Olomouc Başpiskoposluğu, 1994 yılında Svatm Hostn'da ilk enerji santrallerinden birini inşa ettiğinde ülkede iç enerjinin doğuş dönemindeydi.


Akaryakıt istasyonları 145 metre tüp uzunluğu ve 81 metre kanat uzunluğuna sahip son teknoloji Vestas enerji santralleridir. Kapalı parkın yeri çevreye azami özen gösterilerek seçilmiştir. Santralin en yakın eve mesafesi en az 1000 metre olacak şekilde tasarlanmıştır.