Sıcak hava antilop sürüsünün muhafazalara daha hızlı girmesine izin verdi, yavrular çıldırdı

EnguLizyoN

New member
Antilopların doğal yaşam alanı olan Kalahari Çölü'nde gece sıcaklığı bazen donma noktasının altına düşse ve bu hayvanlar soğumayla baş edebilse de, hayvanat bahçesinde genellikle havaların daha sıcak olduğu Nisan ve Mayıs ayı sonlarında serbest bırakılırlar. stabil. Ancak bu yıl doğa her şeyi hızlandırdı.Güney Afrika antilopu


Afrika çöl antilopunun bu alt türü, benzersiz bir siyah beyaz desenin yanı sıra sırttaki tipik yılan balığı şeridiyle süslenmiştir. Uzun boynuzlar görünümü güzelleştirir. Grupları yaklaşık 15 üyeden oluşur, ancak bazen sürüler su ve yiyecek için yaptıkları uzun yolculuklar sırasında buluşur ve sayıları 200'e kadar çıkmaya devam eder. Grupta katı bir hiyerarşi vardır. Baskın erkeğe üstün konum verilir, dişiler arasında karşılıklı ritüelleştirilmiş kavgalar yaşanır ve bu da hiyerarşik sıralamada sıralamaya yol açar.


“Lansman süreci adrenalin dolu. Geniş bozkırların ve yarı çöllerin bu sakinlerine, doğaları gereği, irkildiklerinde çok hızlı bir kaçışla tepki vermeleri emredilmiştir; bu, bizim koşullarımızda ciddi yaralanmalarla sonuçlanabilir. Bu özellikle yavrular için geçerli” diye belirtti zoolog Eliška Veselá.


Yavrular hayvanat bahçesine bırakıldığında kendilerini ilk kez boş alanda bulurlar. “Ancak orada her şey onlar tarafından bilinmiyor” diye açıkladı.


“Bu yıl, muhafazaya yirmi bir antilop (bir erkek, on iki dişi ve sekiz yavru) saldık. Dört hamile kadın ahırda kaldı, bu da onların doğum yapmalarını daha güvenli hale getirdi. Bugün sürü, baharın güneşli günlerinin tadını çıkaran sakin hayvanların manzarasını sunuyor” diye ekledi Veselá.


İlk Güney Afrika antilop çiftini Liberec Hayvanat Bahçesi'nden Svatý Kopeček'te aldılar. “Bu zaten 1973 sonbaharında gerçekleşti. Sürünün kurucuları olan diğer antiloplar, 1974 yılında Dvur Králové Hayvanat Bahçesi'nden buraya geldiler ve burada o zamanın müdürü Josef Vágner tarafından diğer birçok hayvanla birlikte getirildiler. Hayvanat bahçesi sözcüsü Gornská, “aynı zamanda Králové Králové Safari'nin kurucusu, doğrudan Namibya'daki doğal oluşum bölgesinden” dedi.


O zamandan beri Olomouc Hayvanat Bahçesi onları sürekli ve düzenli olarak yetiştiriyor. “Burada 1973'ten bu yana 343 doğum gerçekleşti. Yavrular, Afrika hayvanlarının kışlama alanlarında doğarlar, sürünün diğer üyeleriyle birlikte ısınana kadar beklerler ve kıştan sonra serbest bırakılabilirler” dedi sözcü.


Oryx bir damla türüdürDişi, yumurtlayan tipte bir yavru doğurur; bu yavru, beslendikten sonra annesini terk eder ve kendi başına yatacak bir yer seçer.


“Annem onun peşinden gitmiyor. Koku iziyle bir yırtıcıyı çekebilir. Veselá, “Günde birkaç kez yavruyu mırıldanarak çağırıyor, besliyor, anüsünü yalıyor, bu da onun idrar yapmasını sağlıyor ve sonunda potansiyel bir yırtıcının onu kokusundan bulamaması için onu temizliyor” diye tanımladı.


“Bundan sonra küçük antilop saklandığı yere geri döner. Yeterli miktarda süt alıyorsa ve bir kadın tarafından bakılıyorsa, ilk birkaç gün başı yere bastırılarak, göze çarpmayan bir kum yığını gibi görünür.”


Daha sonra yavrular ve anneleri sürüye katılır ya da sözde kreşlerde birlikte kalırlar. “Oryx mesafe davranışına sahip hayvanlardır, yani sürünün bireysel üyeleri birbirlerinden belirli bir mesafeyi korurlar. Zoolog, bunu yalnızca çiftleşme, kavgalar ve anne-yavru ilişkisi sırasında aşıyorlar” diye açıkladı.


Aynı zamanda hayvanlar dinlenirken, hareket ederken veya otlarken sürü bir arada kalır. “Çok tetikteler ve bu öyle bir yıldız yaratıyor ki. Farklı yönlere yönlendirilmişler, böylece her biri dünyanın farklı bir tarafına bakıyor ve çevrenin belirli bir bölümünü kontrol ediyor, böylece birlikte neler olup bittiğine veya yaklaşan herhangi bir tehlikeye dair genel bir bakışa sahip oluyorlar.” diye açıkladı hayvanat bahçesinin sözcüsü.


Muhafazayı bal yiyenlere göre ayarladılarSvaté Kopeček'teki hayvanat bahçesini ziyaret edenler artık açık alanda Cape bal yiyicilerini görebilirler.


“Açık hava muhafazalarının, zekaları ve yetenekleri çerçevesinde, bal yiyicilerin bazı kurnazlıklarında bizi geçmeyecekleri şekilde değiştirilmesi gerekiyordu. Dış mekandaki ilk günleri utanç vericiydi çünkü hayatlarında ilk kez pek çok duyguyu deneyimliyorlardı. Ancak bugün daha da cesurlaşıyorlar ve dışarı çıkmayı seviyorlar” dedi zoolog Veselá.