SpaceX muhtemelen Alaska gökyüzündeki gizemli sarmalın arkasındaydı.

PiKe

New member
İlk başta Ronnie Cole, Alaska’nın güneyindeki gökyüzündeki parlak ışığın bir uçak olduğunu düşündü.

Alaska Photo Treks’te tur rehberi olan Bay Cole, Cumartesi sabahı erken saatlerde iki müşterisiyle bir portre hazırlarken “ışığın biraz garip olduğunu” fark etti.

“Spiral bir model oluşturmaya başladı, ilk başta gerçekten küçüktü” dedi. “Sonra bulutların arasından çıktı ve sarmal hala oradaydı ve gökyüzünde daha da büyüdü. İşte o zaman başka bir şey olduğunu anladım.”

Mavi sarmal, Anchorage’ın yaklaşık 100 mil kuzeybatısındaki Trapper Creek yakınlarındaki ağaçlık hattın üzerinde kaybolmadan önce yaklaşık üç dakika boyunca kuzey ışıklarının yeşil ve kırmızı tonlarında hareket etti.

Bay Cole, “Her kış gece gökyüzünü izleyerek 1000 saatten fazla zaman harcadım” dedi. “Gökyüzünde pek çok garip şey görüyorum ama bu kesinlikle en sıra dışı olanıydı.”

Bay Cole turdan eve döndüğünde sabah 8’e kadar sosyal medyada bunun ne olduğunu öğrenemedi. Girdap ne kadar yabancı görünse de cevap basitti: SpaceX, Kaliforniya’da bir Falcon 9 roketi fırlatmıştı ve atmosfere salınan fazla yakıtın yansıması, muhtemelen baş döndürücü modeli yaratmıştı.

Söylemeye gerek yok, fenomen anında, Bay Cole’un tur müşterilerinin geri kalanı daha iyi bir görünüm elde etmek için yakındaki bir minibüsten dökülüyordu.

“Sürekli genişleyen bu sarmalın gökyüzünde bize doğru geldiğini görmek gerçekten gerçeküstü bir deneyimdi” dedi. “Kameramı hareket ettirme zahmetine bile girmedim, sadece deklanşöre bastım.”

Bay Cole, Kuzey Işıklarının doğal görüntüsüne karşı savrulan bir SpaceX roketinin görüntüsünü hem şahsen hem de uzaktan izleyen birkaç izleyiciden biriydi. Cuma gecesi Kaliforniya’daki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nden 51 parça kargoyla fırlatılan roket, üç saat sonra Alaska üzerinde görüldü. Ocak ayında Hawaii’de benzer bir sarmal görüldü.

Alaska Üniversitesi Fairbanks Jeofizik Enstitüsü’nde bilim doçenti olan Don Hampton, kısmen bunu mümkün kılan özel koşullar nedeniyle görüşü “benzersiz” olarak nitelendirdi: Yerde açık, karanlık bir geceydi ve roket yakıtı veya egzoz dumanları, “uzun bir fıskiye etkisi” şeklinde spiral çizerek, kutup ışığının doğrudan güneş ışığına bırakıldı.

“Bu olay kışın ortasında olsaydı, muhtemelen onu görmezdiniz çünkü güneşin gölgesi çok daha yüksek olurdu” dedi.

Bay Hampton, roketin muhtemelen atmosfere ultraviyole ışığın onu parçalayıp parçacıkları dünyaya yaymasına yetecek kadar yüksek yakıt döktüğünü söyledi. Roket yakıtından kaynaklanan kirliliğin büyük bir sorun olmadığını söyledi.

Auroralar, daha yüksek enlemlerde görülebilmeleri nedeniyle yaygın olarak Kuzey Işıkları olarak adlandırılan doğal renk gösterimleri, güneşten gelen yüklü parçacıkların halihazırda Dünya’nın manyetik alanında bulunan yüklü parçacıklarla çarpıştığı ve atmosfere enerji saldığı zaman meydana gelir. Gazla etkileşim, görünür parıltıyı oluşturur.

Işıklar, Bay Cole’un grubu ve geçen yıl kocasıyla Alaska’yı ilk kez ziyaret eden ve şu anda Fairbanks’in hemen kuzeyinde bir evi olan Kristen Lange gibi turistleri cezbediyor. Ancak, bir aurora görmek için Midlothian, Teksas’taki evini terk etmesi gerekmiyor. Aslında, yılın bu zamanında, Bayan Lange Teksas’taki sabahına, Alaska’daki evinin tepesindeki gökyüzünü gösteren kameralarla bir önceki gecenin gökyüzünü gözlemleyerek başlıyor.

Kameralar kayan birkaç yıldız, göktaşı ve uydu yakaladı, ancak Bayan Lange Cumartesi sabahı kaseti kontrol ettiğinde parlak bir küre gördü.

Çarşamba günü “‘Bu da ne?’ Gibiydim” dedi. Mavi bir girdap yeşil bir gökyüzünü aşıp bir gökyüzü haritasına bakarken hızlandırılmış videoyu hızlandırdı. “Bu sefer Falcon 9’u aldık.”

“Yakalayabildiğimiz en havalı şey” olduğunu söyledi.

Ve muhtemelen son olmayacak, dedi Bay Hampton.

Bay Hampton, “İzlemesi eğlenceli bir gösteri ve özellikle daha büyük lansmanlar olmak üzere daha fazla lansman yaptıkça, insanların onları tekrar görmesi muhtemel” dedi. “Oldukça iyi açıklanmış. Bildiğim kadarıyla inen uzaylılar değil. İnebilirlerdi ama bu onların indiğinin göstergesi değildi.”