Yirmi yıl önce Litovel yedi dakikalık bir yıkım yaşadı. Beyaz bir sisle başladı

EnguLizyoN

New member
Meteorologlar Litovelsk kasırgasını yakın tarihin en güçlü kasırgalarından biri olarak ilan etti.


Niiv'in bilançosu şaşırtıcıydı. Yüzlerce kökünden sökülmüş ağaç, beş yüz evin yanları veya hasarlı çatıları, çatlak ve hasarlı duvarlar, kırık kalıntılar ve yüzlerce kırık pencere.


Kasırgayı gören insanlar mavi karanlığı, kötü yıldızları, gök gürültüsünü ve ardından başka bir camı anlatırlar. Bazı insanlar pencereden çatı kaplama malzemelerinin sarıldığı bir silindir gördü ve bir uçağın düştüğünü düşündü. Bugün bile günü canlı geçirmelerine hâlâ hayret ediyorum.


Yirmi yıl geçmesine rağmen karanlık ölümü hafızalarından silemediler. Bunu unutamazsın. Suyun kenarında yaşıyoruz ve kuvvetli rüzgarlar çarptığı anda korkuyoruz. Fritenskho Caddesi'nde yaşayan Zdena Fritensk, Nben ve Palackho Sokakları ile birlikte en dezavantajlı olanlardan biriydi.


Annesi siyahi adamı kendi gözleriyle gördü. Tam pencereleri kapatmak üzereyken basınç dalgası onu ellerinden düşürdü ve cam kırıldı.


Morava'nın omzundaki suyun nasıl yükseklere çıktığını ve beyaz bir kedi gibi, belki de gökyüzü gibi bize doğru yuvarlandığını gördüm. Nereye kaçacağımı bilmiyordum. Odaya toplanıp ağladık ve bu karışıklık ortadan kalkacak. “Bunu yaptığımızı bile göremiyorum,” diye nefes nefese ağzından kaçırdı.


Sonra evin çatısı ve garaj onlara çarptığında bir gümbürtü duydu.


Kasırgadan sonra komşu Boena Fabinov da toprak döktü. Kasırga evinin çatısını uçurdu, duvarlar çatladı ve mühendis kadının binaya girmesini yasakladı. Çit köpeği o sırada “Başımı sokacak bir çatım olmadığı için bana o gözünü dikiyorsun” diye yakınıyordu.


Iveta Pospilov'un Fritenskho Caddesi'ndeki büyük büyükannesi, aile evinin alt katından, biber gibi sarılmış metal levha parçalarının bulunduğu silindiri görebiliyordu.


Gerçekten uçağın düştüğünü düşünüyordu. Bugün 98 yaşında olacak ve o anıları kafamızdan silemeyiz. Litvanya'daki bisiklet deposunda bulunan Pospilov, ne zaman bir ses duyulsa sesin geri geldiğini anlatıyor.


Bu hafta çocuklarla felaket gününü tartışacağız, o yüzden yirmi yıl önce burada yaşananları onlara anlatayım dedim. Hazine için uzağa gitmeme gerek yok, diye ekledi.


Huzur içinde yatsınO vahim günde hiçbir şey felaketin yanına yaklaşamadı. 9 Ocak 2004 sabahı açıktı, gökyüzü bulutsuzdu. Öğleden sonra hava bulutlu oldu ve şiddetli yağmur başladı. Birkaç dakika sonra hava aniden karardı ve şiddetli bir rüzgar esti. Neredeyse koparılabilen her şey havada uçtu.


Uzmanlar, rüzgarın şiddetine ve kodların niteliğine göre hortumu derece olarak sınıflandırdı.


O dönemde Litvanya hamamının kurucusu Bedich Kubek, Litvanya salının üzerinde uzunlukta oluşan birkaç yayın balığını anlatıyor.


Kubek, bunların kendi eksenleri etrafında dönen ve dönen türde köpekler olduğunu ve birinin bize doğru yuvarlandığını ifade etti.


Bir anda Litovelsk banyosu kabinlerin çatısına değmek üzereydi, on metre uzunluğunda ve yedi metre genişliğindeydi. Onu hiç yokmuş gibi kaldırdı ve çitlere çarptı. Parçalara ayrıldı. Hayatımda böyle bir şey yaşamadım ve bir daha yaşamak da istemem, boadan sonraki ilk anları anlattım.


Ona göre tekerlekler ayrıldı ve içlerinden biri şehre doğru yöneldi.


Rüzgar kuzeybatıdan Litovel'e doğru esiyordu. Dere, Mlnsk deresi olarak adlandırılan Morava Nehri'nin kolu boyunca şehrin Choelice caddesi yönünde akıyordu. Orada yaşayanlar, büyük bir sel nedeniyle evlerinin nasıl sular altında kaldığını hatırlamalı.


Muktalar çiçek açıyordu yanında…Sonra su yükseldi, sonra çekildi ve geriye sadece çamur kaldı. Ancak yerel sakinlerden birine göre kasırgadan sonra yerinde hiçbir şey kalmamıştı. Litvanya bira fabrikasına çok sayıda kod doldurulmuştu, ancak ürün yıkanmadı.


Litovelsk parkı bile tüm ağaçlarını kaybetti, sadece yapraklar kaldı. Trajediden bu yana geçen yirmi yılda yeni ağaçlar büyüdü ve park restore edildi. Bugün bana kasırgayı hatırlatan tek şey dikilitaş.


Üç yıl önce Moravya'yı vuran kasırgayla karşılaştırıldığında Litovel zayıf bir karışımdı. Ancak o zamanlar herkes için sürpriz oldu. Hayatımda hiçbir zaman Litvanya'da kasırgaların ve fırınların olacağını düşünmezdim. Zvltje, ilerleme kaydeden on bir yaşında bir köpekti. Litovla belediye başkanı Viktor Kohout uzaktan yaptığı açıklamada, içinde bir kilometre uzunluğundaki bacaların bile kaybolduğunu, ancak köpeğin arkasında hiçbir şey olmadığını söyledi.


Bu, hayatta kalan ünlü Gustav Fritensk'in kızı Zdenka Fritenská'yı bile şaşırttı. Bahçemizde çatı çökmüş, moloz yığınları vardı, yüz metre boyunca pencerelerde muktalar çiçek açmıştı. Çok üzücüydüTanıklar Moravya üzerinde sekiz hortumun oluştuğunu gözlemledi


Litovla'daki son kasırgadan beş yıl sonra tanıklar, şehirden çok da uzak olmayan sekiz kasırganın oluşumunu gözlemledi ve belgeledi. Meteorologlar, Litovl ile Olomouc yakınlarındaki Nmt na Han arasındaki bölgede ervnov tromb gruplarının (yatay olmayan dönme eksenine sahip atmosferik girdaplar) görüntülerine ulaştı.

Çek Hidrometeoroloji Devleti'nden (HM) Tom Pik, o dönemde Çek Cumhuriyeti'nde bir anda çok sayıda kasırga hunisi kaydettiğimizi belirtmişti.


Trombüsün aynı anda ortaya çıkması Çek Cumhuriyeti'nde benzeri görülmemiş bir olaydı.


Olay yaklaşık bir saat sürdü. Görgü tanıklarının ifadesine göre aynı anda altı veya daha fazla trombüs oluştu. Şu ana kadar o trombüsleri bir anda görebileceğiniz bir silah yapamadılar. Üstelik gözlemcilere göre gökyüzünde sayısı henüz bilinmeyen toplam sekiz adet böyle bir şekil oluştu. O zamanki meteorologun değerlendirmesine göre, belki de çok sayıda insanın onları gözlemleyebildiği yoğun nüfuslu bölgelerde ortaya çıktıkları için kaydedilebilirlerdi.

Bazı insanlar aptalca trombüsün yetmiş fotoğrafını çekti, böylece uzmanlar bireysel trombüsün nasıl geliştiğine dair bir fikir edinebildiler. Ancak kasırganın gökyüzünde de görünüp görünmeyeceğinden emin olamazlar.

Pik, kasırganın gökyüzünde de görünebileceği düşüncesiyle fotoğraf malzemesi ve bir görgü tanığının kasırgalardan birinin sağ alt tarafında su buharı bulutu gördüğünü ifade eden ifadesini getirdik, dedi.

Uçağa bindiler


Olaydan beş yıldan fazla bir süre sonra meteorologlar, aynı anda en az iki hortumu gösteren geç hava fotoğraflarına ulaştı. Bunlar, trombüsün ortaya çıktığını fark ettikten hemen sonra uçağa binen ve alışılmadık bir konumdan bir dizi fotoğraf paylaşan Martin Varc ve meslektaşı tarafından paylaşıldı.Litvanya'daki kasırgadan 5 yıldan fazla bir süre sonra Martin Varc ve meslektaşı, yerdeki kan pıhtılarının görünümünü gözlemledikten sonra bir uçağa bindi ve bir dizi fotoğraf paylaştı. Çek Cumhuriyeti'nde havadan çekilen ve aynı anda en az 2 trombüsü yakalayan ilk fotoğraflardan endişe duyuyorum.

Kasırgalar kararsız atmosfer koşulları altında oluşur ve buna kümülonimbüs ve kümülüs tıkanıklığı tipinde devasa bir bulut patlaması eşlik eder. Atmosferin alt katmanlarında girdap şeklinde bir sirkülasyon oluşur ve ardından verilen bulutun güçlü akışı dikey bir konuma ulaşabilir.

Tromb kaşıntısı, bu katmanlardaki hava nispeten nemli olduğunda ve aynı zamanda nesneye dik olarak içlerinde hızlı bir sıcaklık düşüşü olduğunda, bu da güçlü bir yukarı çekiş oluşumunu gösterir. Bu olaylar esas olarak soğuk cephenin geçişinden sonra, nemli ve soğuk havanın güçlü çiller ve fırtınalarla nüfuz etmesiyle meydana gelir.

Ancak Nmti'de trombüs oluşumu tipik değildi, sıcaklık 16 santigrat dereceye kadar çıktı ve görgü tanıklarına göre fırtına anında böyle görünmüyordu.

Burada çok yüksek hava nemi önemli bir rol oynadı çünkü kuru havalarda çatlaklar görülemiyordu. Ama benim için trombüsün görünümü şaşırtıcıydı çünkü etrafta büyük bir bulanıklık yoktu. Pik o zamanlar buradaki atmosferin bizim için çok sürpriz olduğunu değerlendirmişti.

Ona göre rüyada kümülüs bulutlarının tabanı altında oluşan bir hava girdabı olarak kendini gösteren suyun yönü, su yüzeyindeki bir dalga şeklinde yansır.

Benzer şekilde canavarlar, örneğin ölümün nispeten yaygın olduğu ve zayıf formdaki tehlikenin yalnızca küçük gemiler için olduğu Pmos bölgelerinden bilinmektedir.

Meteorolog, trombüsün bu ölümle bağlantısını ilk kez aklımıza getirdi çünkü benimkinin üzerinde, bu vakada da olduğu gibi, zemin katmanlarında çok yüksek hava nemi vardı.

Litovla bölgesi ve çevresinde bu kadar çok benzersiz olayın neden ilk kez ortaya çıktığı gizemi açıklanamıyor. Bilim camiasında bazı çalışmalar kasırga oluşumu ile yerel faktörler arasındaki bağlantıyı ele alıyor. Henüz kimse net bir kanıt sunamadı. Litovelsk kasırgası güçlüydü ve ormandaki pmo dolaşımını etkiliyor, bu nedenle kasırganın oluşumunun su yüzeyi veya benzeri yerel faktörlerle ilgili olduğundan şüpheliyim. Ancak kasırgalar çok az çalışılan fenomenler arasında yer alıyor ve atmosfer birçok kişiyi şaşırtabilir, bu yüzden muhtemelen kesin bir cevap beklememiz gerekecek, diye tamamladı Pik.