Güneş fırtınası bazı çiftçilerin GPS sistemlerini bozuyor

PiKe

New member
Tedarikçiler ve çiftçiler, hafta sonu Kuzey Işıkları'nın parlak renklerini Kuzey Yarımküre'ye saçan güçlü jeomanyetik fırtınanın, ekim sezonunun zirvesinde traktörlerdeki ve diğer tarım ekipmanlarındaki bazı navigasyon sistemlerinin de arızalanmasına neden olduğunu söyledi.

Artık pek çok çiftçi, sıraları düz tutarak ve boşlukları veya üst üste binmeleri önleyerek daha verimli ve hassas bir şekilde ekim yapmalarına yardımcı olan GPS ve diğer navigasyon teknolojilerini kullanan ekipmanlara güveniyor. Ancak hafta sonu, Ortabatı'da ve ABD ile Kanada'nın diğer bölgelerinde bu operasyonlardan bazıları geçici olarak durma noktasına geldi.

Minnesota'da Cuma akşamı ekim yapmayı planlayan bazı çiftçiler kesintiler nedeniyle felç oldu. Minneapolis'in yaklaşık 80 mil güneyinde çoğunlukla mısır ve soya fasulyesi yetiştiren bir çiftliğin sahibi olan Patrick O'Connor, “Daha önce hiç böyle bir şeyle karşılaşmamıştım” dedi.

Bay O'Connor, iki hafta süren yağmurun ardından geceyi mısır ekerek geçirmek umuduyla akşam 5 civarında traktörüne bindiğini söyledi. GPS sistemiyle ilgili bir uyarı aldığında teknik yardım hattını aradı ve kendisine bir kesinti olduğu ve bunu düzeltmek için hiçbir şey yapılamayacağı yönünde bir mesaj yönlendirildi.


Nebraska'da başka bir çiftçi, çevrimiçi teknoloji yayını olan 404 Media'ya faaliyetinin askıya alındığını söyledi. Çiftçi Kevin Kenney, “Tüm traktörler şu anda tarlanın sonunda ve güneş fırtınası nedeniyle atıl durumda” dedi. “GPS yok” diye ekledi. “Mısır yetiştirmenin tam ortasındayız.”

Güneş fırtınaları, yüklü parçacıkların güneş yüzeyinden şiddetli bir şekilde fırlatılmasından kaynaklanır. Malzeme Dünya'ya hedeflendiğinde gezegenimizin manyetik alanıyla etkileşime girebilir ve bu da jeomanyetik bir fırtınaya neden olabilir. Bu hafta sonundaki olay, Ekim 2003'ten bu yana Dünya'yı vuran en güçlü güneş fırtınasıydı.

Tarımsal ekipman tedarikçileri fırtınanın aksamalara yol açacağı konusunda uyarmıştı. Ve Cumartesi günü, John Deere tarım ekipmanlarını Ortabatı'nın bazı bölgelerinde satan Landmark Equipment, bazı sistemlerinin doğruluğunun olay nedeniyle “aşırı derecede etkilendiğini” söyledi.

Şirket yaptığı açıklamada, “bu sorunun gelecekte meydana gelebileceği konusunda müşterilerimizi uyarmaya çalışabilmemiz için bunu gelecekte tahmin etmeye yardımcı olacak bir araç” aradığını söyledi. Şirket, fırtınayı bir şey olarak değil “tarihi bir olay” olarak tanımladı. “sık sık mücadeleye devam edilmesi” gerekiyor.

Kansas Eyalet Üniversitesi'nde tarım ekonomisi alanında doçent olan Terry Griffin, bu tür fırtınaların nadir görülmesine rağmen, mahsullerin çoğunluğunun modern yönlendirme sistemleri kullanılarak yetiştirildiği ABD'de tarıma hala tehdit oluşturduğunu söyledi.


“İlk kez bu kadar güçlü jeomanyetik fırtınalar yaşadık ve GPS'e güvenmek zorunda kaldık” dedi ve böyle bir fırtına için en kötü zamanların, hassasiyetin çok önemli olduğu ekim mevsimi olduğuna dikkat çekti. Bilgisayarlı görüş ve yapay zeka kullanan sistemler veya güneş fırtınasında bozulmayacak daha yerelleştirilmiş bir navigasyon sistemi de dahil olmak üzere alternatif teknolojilerin geliştirildiğini belirten Dr. Griffin ekledi.

Minnesotalı çiftçi Bay O'Connor, kesintinin kendisine çoğu zaman hafife alınan bir teknolojiye ne kadar bağımlı olduğunu fark etmesini sağladığını ve gelecekte kullanılması durumunda durumun böyle olabileceğini ve herhangi bir kişi tarafından kullanılamayacağını söyledi. daha uzun süre daha uzun süre çalışmak “onsuz da idare etmenin yollarını bulun.”

Bay O'Connor, Cuma akşamı mısır ekmek yerine gökyüzünün “olağanüstü” renklerinin tadını çıkarırken ekim için başka bir tarla hazırladığını söyledi. “Akşamımı böldü ama ben hala sahadaydım” diye ekledi.

“Kuzey Işıklarını tüm ihtişamıyla görebildim.”