Intuitive Machines, Ay'a inen araçtan yeni görüntüler yayınladı

PiKe

New member
Sezgisel Makineler için belki de daha büyük bir zorluk Wall Street'i ikna etmek olabilir.

Intuitive Machines geçen yıl bir paravan şirketle birleşme yoluyla halka açıldı. LUNR sembolü altında işlem gören hisselerinin fiyatı bir yıl önce yaklaşık 40 dolara kadar çıktı ancak bir ay sonra düştü ve henüz tam olarak toparlanamadı. Odysseus aya uçtuğunda hisse fiyatı bu ay 10 doların üzerine çıktı, ancak bu hafta inişten bu yana yüzde 30'dan fazla düşüşle tekrar 6 doların altına düştü.

Şirketin hisse senedi fiyatı değişkendir çünkü şirket içindeki kişilerin, şirketin halka arzından sonra belirli bir süre boyunca hisse alım satımı yapması yasaktır. Cantor Fitzgerald analistlerinden Andres Sheppard, bu durumun hisse senetlerinin değerini manşetlere dayalı anlık tepkilere karşı daha savunmasız bıraktığını söyledi. Perakende yatırımcılar, uzay aracının yana doğru indiği ve duyurudan sonraki ilk ticaret günü olan Pazartesi günü hisselerin yaklaşık yüzde 34 oranında değer kaybetmesine neden olduğu haberinin ardından tedirgin görünüyordu.

Bay Sheppard, “Buna kesinlikle katılmıyoruz, ancak şu anda sesimiz çok yüksek çıkmıyor” dedi. Şirketi, inişin ardından Sezgisel Makineler için tahminini yükseltti.

Bay Sheppard, uzay aracının inmiş olmasının şirket için iyi bir işaret olduğunu söyledi. İki ana gelir kaynağından biri, NASA ve özel müşteriler için aya kargo teslimatına ilişkin sözleşmelerdir. Görev başına yaklaşık 130 milyon dolar gelir elde edilebiliyor ve iniş, uzay aracının yönelimi ne olursa olsun, gelecekte daha fazla misyonun yolunu açıyor.

Canaccord Genuity analisti Austin Moeller, “Bu, şirket için dönüştürücü bir gelişme” dedi. “Şirketin teknik zekasını gösterebilmesi çok önemli bir andı.”

Basın toplantısında Bay Altemus da iyimserliğini dile getirdi.

Bay Altemus, “ABD ekonomisinin geleceği açısından cesaretlendiriliyorum” dedi. “Ay'da kalıcı bir insan varlığının geleceği için cesaretlendiriliyorum ve sezgisel makinelerin geleceği için cesaretlendiriliyorum.”

J Edward Moreno raporlamaya katkıda bulunmuştur.