NASA ve Axiom, Artemis III ay görevi için yeni uzay kıyafetlerini açıkladı

PiKe

New member
Uzayda, ay kıyafetleri modanın zirvesi ve NASA yetkilileri Çarşamba günü astronotların önümüzdeki yıllarda aya ayak bastıklarında ne giyeceklerini övdü.

NASA Yardımcı Yöneticisi Robert D. Cabana, Houston’da yeni giysinin tanıtıldığı bir etkinlik sırasında “Yeni nesil için bir uzay giysisi geliştiriyoruz,” dedi.

Uzay kıyafetlerindeki en son – turuncu ve mavi desenli siyah – Houston’daki Axiom Space’ten geliyor.

NASA, bu özel şirkete dönerek, temel bileşenleri kendi geliştirebileceğinden daha hızlı ve daha ucuza sağlamak için bir kez daha yeni ticari uzay şirketlerine güveniyor.


Yaklaşım, NASA’nın Elon Musk’ın şirketi SpaceX’i astronotları Uluslararası Uzay İstasyonuna ve Axiom giysilerinin tasarlandığı görevdeki ay yüzeyine götürmesi için işe aldığında kullandığı şablonu takip ediyor.

Ay giysisi, NASA uzayda ve Çin’in gelişen uzay sektöründen kaynaklanan artan rekabetle karşı karşıya kaldığında astronotları aya geri gönderecek olan Artemis programı için gerekli olan önemli bir bileşendir. Axiom kıyafetleri, programın 2025’te yapılması planlanan ilk aya iniş olan Artemis III görevi sırasında giyilecek.

Çarşamba günü Houston Uzay Merkezi’ndeki bir sahnede yapılan tanıtım sırasında, giysinin baş mühendisi James Stein ay teçhizatını gösterdi ve nasıl kolayca çömelip hareket edileceğini gösterdi. Başı çevreleyen büyük şeffaf balon, geniş bir görüş ve aydınlatma sağlar; bu, astronotlar, NASA’nın soğuk, gölgeli kraterlerin dibindeki su buzu üzerinde çalışmayı planladığı, ayın güney kutbuna yakın gölgeli kraterlere adım attığında önemlidir. Ayrıca yüksek çözünürlüklü bir kamera için bir montajı vardır.

Astronotlar uzay giysisine arkadaki bir kapaktan girip çıkıyorlar.

Axiom Space uzay yürüyüşleri program müdür yardımcısı Russell Ralston, “Ayaklarınızı içeri sokar, kollarınızı içeri sokar ve sonra kendinizi bir şekilde elbisenin içine çekersiniz” dedi. “Ve sonra kapağı kapatırdık.”

Arkada, yaşam destek sistemini içeren sırt çantası benzeri bir mekanizma var. Bay Ralston, “Bunu çok süslü bir scuba tankı ve klimanın bir araya getirilmiş hali olarak düşünebilirsiniz,” dedi.


Ancak Çarşamba günü gösterilen prototip, tam olarak aya gidecek olan şey değildi. Birincisi, gerçek takım elbiseler koyu yerine beyaz, güneş ışığından gelen ısıyı emmek yerine yansıtıyor. Ayrıca mevcut dış kapak, zemin testi sırasında iç parçaların sürtünmesini veya hasar görmesini önler. Ay için giysi, astronotu aşırı sıcaklıklardan, radyasyondan ve tozdan korumak için bir dış yalıtım katmanına sahip olacak.


Axiom, daha önce Uluslararası Uzay İstasyonu için NASA program yöneticisi olarak görev yapan Michael Suffredini tarafından yönetilecek. Şirket, ISS’ye özel astronotlar göndererek ve uzay istasyonuna eklenecek özel bir modül inşa ederek, öncelikle alçak Dünya yörüngesine odaklandı. Ay giysisinin bir varyasyonu, uzay yürüyüşü için gelecekteki bir Axiom özel uzay istasyonunda kullanılabilir.

Uzay giysisi geliştirmede dış kaynak kullanımı, Exploration Extravehicular Mobility Unit veya xEMU adlı kendi giysisini geliştirmek için yıllarca ve yüz milyonlarca dolar yatırım yapan NASA için önemli bir yol düzeltmesidir. xEMU giysilerinin hem yaklaşan ay görevleri için hem de Uluslararası Uzay İstasyonundaki uzay yürüyüşlerinde kullanılan eskiyen giysilerin yerine geçmesi amaçlandı.

NASA astronotlarının ana üssü olan NASA Johnson Uzay Merkezi direktörü Vanessa Wyche, “Uzay mekiği için tasarladığımız giysilerden bu yana yeni bir giysimiz olmadı ve bu giysiler şu anda uzay istasyonunda kullanılıyor” dedi. “40 yıldır bu teknolojiye dayalı aynı giysiyi kullanıyoruz.”


2019’da NASA yetkilileri, xEMU’nun yurtsever kırmızı, beyaz ve mavi renklerde bir prototipini heyecanla sergilediler ve bunun yürürken, eğilirken ve dönerken nasıl daha fazla esneklik sunacağını açıkladılar.

2019 etkinliğinde NASA Yöneticisi olan Jim Bridenstine, “Neil Armstrong ve Buzz Aldrin’i hatırlarsınız — ay yüzeyinde tavşan zıpkınlarına bindiler. Pekala, şimdi bunu gerçekten yapabileceğiz, yüzeyde geçmişteki kıyafetlerimizden çok farklı olan ayın.

Bununla birlikte, Ağustos 2021’de NASA Genel Müfettişi tarafından yapılan bir denetim, NASA’nın uzay giysilerinin en erken Nisan 2025’e kadar hazır olmayacağı sonucuna vardı. Denetim yayınlandığında, NASA zaten havacılık endüstrisinden fikirler talep ediyordu.

Geçen yıl Haziran ayında NASA, NASA’nın ay ve ISS için gelecekteki uzay kıyafetlerini inşa etmek üzere iki şirket, Axiom ve Collins Aerospace’i seçti. Ödüller, 2034 yılına kadar şirketlere 3,5 milyar dolara kadar ulaşacak. Axiom ve Collins, sözleşme için tam teklif veren tek şirketlerdi.

Eylül ayında, Axiom ilk taksiti kazandı: Ay giysisini geliştirmek için 228 milyon dolar.

NASA, ay giysisinin karşılaması gereken gereksinimlerin yanı sıra, NASA’nın xEMU da dahil olmak üzere önceki uzay giysileriyle ilgili çalışmalarına ve uzmanlığına erişim sağladı. Axiom, NASA astronotları kullansa bile giysilerin mülkiyetini elinde tutacak.


Uzay giysisi programından sorumlu NASA yöneticisi Lara Kearney, “Bunu daha çok kiralık bir araba gibi düşünün,” dedi. “Dolayısıyla Axiom, hem eğitim hem de uçuş için donanım sağlayacak. O donanımı getirecekler ve biz NASA olarak onu kullanacağız ve ay yürüyüşlerimiz için ay yüzeyinde çalıştıracağız.”

Axiom yetkilileri, tasarımlarının yaklaşık yarısının xEMU’ya dayandığını söyledi. Buna botlar, kask mesanesi ve gövde dahildir. Bay Ralston, “NASA bu sert gövdeyi tasarlamak için muazzam bir çaba sarf etti” dedi. “Birkaç küçük ayrıntıyı değiştirdik, ancak çoğunlukla doğrudan transfer olan bir şeydi.”

Axiom, tasarım yenilikleri eklemek için otomotiv, petrol ve gaz ve sinema endüstrilerindeki uzmanlara başvurdu. Axiom’un araç dışı faaliyetler program yöneticisi Mark Greeley, basınçlı giysi – havanın uzaya kaçmasını engelleyen parça – ve eldivenlerin Axiom mühendisleri tarafından geliştirilen iki bileşen örneği olduğunu söyledi.


Yeni giysiler ayrıca mevcut uzay giysilerinden daha fazla kişiye uymaktadır.

Bay Ralston, “Farklı bileşenler için değiştirebileceğimiz farklı boyutlarda elemanlara sahibiz – orta, büyük ve küçük – dilerseniz -” dedi. “Ama sonra, bu bedenlerin her biri içinde, takım elbiseyi birine gerçekten uydurabileceğimiz bir uyumumuz da var – bacak uzunluğu veya kol uzunluğu veya buna benzer bir şey.”


NASA, 2025’te aya iniş için rotasında kaldığını iddia ediyor. Biden yönetimi gelecek yıl yüzde 7 artışla 27 milyar dolardan fazlasını istiyor ve buna Artemis için büyük bir artış da dahil.

İlk Artemis görevi olan Artemis I, Kasım ayında gemide mürettebat olmadan başlatıldı ve astronotları ay yörüngesine ve Dünya’ya geri götürecek Orion kapsülünü test etti. Misyon, mükemmel olmasa da başarılıydı. Orion’un ısı kalkanı, atmosferik yeniden giriş sırasında uzay aracını koruyacak kadar iyi çalıştı, ancak planlandığı kadar iyi değil.

NASA’nın Orion programının yöneticisi Howard Hu, geçen hafta düzenlediği basın toplantısında, “İnişten önce yeniden girişte beklediğimizden daha fazla kömürleşmiş malzeme saldık” dedi.

Gelecek yıl için planlanan Artemis II görevi ilk kez astronotları taşıyacak: üç Amerikalı ve bir Kanadalı. Bu mürettebat kapsülde kalacak ve ay kıyafetleri gerektirmeyecek. NASA, Artemis II mürettebatını 3 Nisan’da duyurmayı planlıyor.

NASA, Artemis III sırasında Ay’da yürüyecek iki astronottan en az birinin kadın olacağını açıkladı.

NASA Başkan Yardımcısı Bay Cabana Çarşamba günü “Bu ilk kadın Artemis III’te ay yüzeyine adım attığında, bir Axiom uzay giysisi giyiyor olacak” dedi.